CBR Dosya Uzantısı Nedir? Nasıl Açılır?

CBR Dosya Uzantısı Nedir? Nasıl Açılır?

Herkes tarafından bilinen dosya uzantılarını açmak için gerekli olan programlar, kullandığımız bilgisayarlarda genellikle yüklü olduğundan herhangi bir sorunla karşılaşmayız. Ancak bazı dosyalar var ki, ek bir programa gereksinim duyar. Bunlardan bazıları ” .cbr ” yada ” .cbz ” gibi dosya uzantılarıdır. Sıkıştırılmış dosya formatı olarak bilinen, özellikle de çizgi roman dosyalarında karşılaşılmaktadır. Peki, bu uzantıya sahip dosyalar nasıl açılmaktadır?

  • Öncelikli olarak dosya üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayın ve ardından Özellikler seçimine tıklayın
  • Daha sonra karşımıza gelen pencerede “Birlikte aç” kısmının hemen yanında bulunan Değiştir butonuna tıklayın
  • Bu tür dosyaları açmak için WinRAR programını kullanacağız. Gelen bu pencerede WinRAR programını seçin
  • .cbr dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullan seçeneğinin hemen yanında bulunan tikin işaretli olup, olmadığını kontrol edin, işaretli değilse işaretleyin. (Bu tiki işaretlediğimizde artık bundan sonra bu uzantıya sahip tüm dosyalar WinRAR programıyla açılacaktır) ve Tamam tuşuna basın
  • Eğer açılan pencerede WinRAR programı yoksa sizin bulup seçmeniz gerekiyor. (Bunun için yapılması gereken, Bu kişisel bilgisayarda başka uygulama arayın seçimine tıklayın. Daha sonra C:\Program Files (x86)\WinRAR yolunu takip edip, programı seçtikten sonra Tamam tuşuna basın ve kaydedin

Yapılan bu işlemlerin ardından dosya üzerine çift tıkladığımızda dosyayı WinRAR ile açmış bulunacağız. Tüm bilgilerin dosya içerisinde olduğunu göreceksiniz. Son olarak “Dizine Çıkart” seçeneğinden dosyaları uygun bir yere çıkartıktan sonra çizgi romanınızı rahatlıkla okumaya başlayabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.