Bilgisayarda RAM Türünü (DDR2, DDR3, DDR4) Bir Komutla Öğrenme

Bilgisayarda RAM Türünü (DDR2, DDR3, DDR4) Bir Komutla Öğrenme

Veri işleme işlemlerinde önemli bir görev üstlendiği için bilgisayarın hızını doğrudan etkileyen RAM (Random Access Memory), diğer bir değişle Rastgele Erişim Belleği (DDR2, DDR3, DDR4) türlerinden hangisinin bilgisayarınızda bulunduğunu merak ediyor, ancak bunu bilgisayarı açmadan nasıl öğrenebilirim? diyorsanız makalenin devamına göz atmanız yeterli olacaktır.

Komut satırına yazacağınız bir komut ile bilgisayarda hangi tür RAM‘ in bulunduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tabi ki ilk akla gelen soru; “RAM türü hangi durumlarda işime yarayacak?” Zamanla cihazınızın hızından memnun olmadığınız da, ilk önerilen RAM’ i arttırmanız yönünde olacaktır. RAM arttırılması içinse mevcut olan RAM’ lerin bilgilerinin bilinmesi gerekmektedir. Yani sonuç olarak RAM alınması gerekli ise mutlaka alacağınız RAM’ in cihazımızla uyumlu olması gerektiğinden uygun bir model seçilmesi gerekmektedir.

Özellikle notebook için cihaz içerisini açmadan aşağıdaki adımları takip ederek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

RAM’ in Türü Nasıl Öğrenilir?

 • Windows + R tuş kombinasyonu kullanılarak ya da Görev Çubuğu üzerinde yer alan Ara simgesine CMD yazılarak, Komut satırını açın
 • Komut satırına aşağıdaki komutu kopyalayarak, yapıştırın

wmic MemoryChip get BankLabel, Capacity, MemoryType, TypeDetail, Speed

bilgisayarda-ram-turunu-ogrenme-2

 • Komut Satırında Speed alanında RAM hızını görüntüleyebilirsiniz. Çıkan RAM Hızı sonucuna göre RAM türünü belirleyebilirsiniz

Örneğin; 800 Mhz ise RAM’ in türü DDR2 dir, 1600 Mhz ise bu RAM’ in türü de DDR3′ tür. Aşağıdaki listede RAM türünü ve hız aralıklarını inceleyebilirsiniz.

bilgisayarda-ram-turunu-ogrenme-1

Bilgisayarda RAM türünü (DDR2, DDR3, DDR4) öğrenme konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Selman dedi ki:

  Yazıyorum speed kısmı boş çıkıyor yardımcı olur musunuz?

  1. KILIC dedi ki:

   Merhabalar,
   Komut istemi penceresine aşağıda yer alan kodu yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Bu komut, RAM cipinin hızını karşınıza getirecektir.

   wmic memorychip get speed