Dosyaları Gizleyen Virüsün Çözümü Attrib Komutu

Dosyaları Gizleyen Virüsün Çözümü Attrib Komutu

Bu yazımda sizlere benimde karşılaşmış olduğum ve ileri de benim gibi karşılaşacak arkadaşlar için “Dosyaları Gizleyen Virüs” hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

usb-flash-bellek

Dosyaları gizleyen virüs olarak bilinen bu soruna hemen hemen hiçbir Antivirüs programı çözüm bulamamaktadır. Bu sorunun çözümü olarak Windows işletim sistemi üzerinden Başlat > Çalıştır adımlarından sonra CMD yazıldıktan sonra açılan (Komut Satırı ) penceresine “Attrib” komutu eklenmesiyle artık gizli olan dosya ve klasörler tekrardan görünür hale gelecektir.

“Attrib” komutu ile genellikle Flash Diskler üzerinde karşılaşılan bu sorunun çözümü 2,5 ve 3,5 inçlik HDD’ ler üzerinde ise bu komut işe yaramamaktadır. Sözü fazla uzatmadan dosyaları gizleyen bu sorundan nasıl kurtulabiliriz ondan bahsetmeye başlayalım.

Öncelikli olarak Flash Diskinizi USB portuna takın, daha sonra USB portuna takmış olduğunuz diskinizin hangi sürücüde olduğuna bakın. Örneğin bende (D:) yolunda yer almaktadır.

Daha sonra Başlat > Çalıştır adımlarından sonra CMD yazılıp, Enter tuşuna basın.

Gelen “Komut Satırı” penceresi üzerinden “Attrib” komutunu kullanmaya başlayalım.

attrib-komutu-1

USB belleğin takılı olduğu sürücü harfini yazıp, iki nokta üst üste ekleyip Enter tuşuna basın. Daha sonra attrib –h –r –s /s /d *.* yazdıktan sonra Enter tuşuna basıyoruz. Yapılan bu işlemden sonra Komut Satırı yine (vermiş olduğunuz sürücü harfi yoluna) tekrardan dönüyorsa işlem başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Kodu çift tıklayarak kopyalayabilirsiniz.

[code]
attrib –h –r –s /s /d *.*
[/code]

[divider]

Komut Satırındaki bu işlemden sonra “Bilgisayarım” dan USB belleği açıyoruz. Daha öncesinde dolu olduğu görünen ama içerisini açtığımızda boş gözüken belleğimizin içinde birkaç dosya gelmiş olduğunu göreceksiniz. Var olan dosyalarınızın “İsim yazmayan” klasörün içerisinde yer aldığını göreceksiniz. Bu klasörü sakın silmeyin. Son olarak isimsiz boş klasörün dışında olanlar ise USB belleğinize bulaşmış virüslerdir.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mahmut Doğan dedi ki:

    flash ta hazırlamış olduğum önemli veriler vardı, gitti diye tırstım valla. teşekkürler kardeşim verdiğin bilgi için. iyi çalışmalar.
    verdiğin bilgiler gerçekten verimli teşekkürler.