Ekran Kapanma Süresini Nasıl Değiştirebilirim? [iPhone – Android]

Ekran Kapanma Süresini Nasıl Değiştirebilirim? [iPhone – Android]

iPhone ve Android cihazlarında ekran kapanma süresi nasıl değiştirilir? sorusuna bu yazımızda değinelim istedik.

Belli bir süre cihaza dokunulmadığında pil ömrünü korumaya yardımcı olduğundan veya meraklı insanların cihaza izinsiz erişimini engellediğinden çoğu kişi ekran kapanma süresini minimum düzeyde tutmaktadır.

Her ne kadar ekranın açık kalma süresi; akıllı telefonların batarya ömürlerini kısaltan etmenler arasında yer alıyor olsa da, telefonlarda web sayfalarını uzunca okumaya meraklı olan kişiler olduğu düşünüldüğünde ekranın birden kapanması sinir bozucu olabilmektedir. Bu makalemizde sizler için iPhone ve Android cihazlarda ekran kapanma süresi nasıl değiştirilir? sorusunu cevaplayacağız.

iPhone Cihazlarda Ekran Kapanma Süresi Nasıl Değiştirilir?

  • Öncelikli olarak iPhone cihazınızdan Ayarlar‘ a girin
  • Ardından Ekran ve Parlaklık sekmesine girin
  • Ekran ve Parlaklık sekmesinde yer alan Otomatik Kilit seçeneğine dokunun
  • 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 3 dakika, 4 dakika, 5 dakika ve Asla seçeneklerinden herhangi birini seçtikten sonra Geri tuşuna dokunarak, menüden çıkış yapabilirsiniz
ekran-kapanma-suresini-nasil-degistirebilirim-iphone-android-1

Burada Asla seçimini tercih ettiğinizde, cihaz artık hiçbir şekilde kilitlenmeyecektir. Kilitlenmesini istediğinizde ise kilit düğmesine dokunmanız yeterli olacaktır.

Otomatik Kilit özelliğini tamamen devre dışı bırakmak yerine cihazın kilitlenme süresini 30 saniyeden 5 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Android Cihazlarda Ekran Kapanma Süresi Nasıl Değiştirilir?

  • Cihazınızdan Ayarlar’a girin
  • Gelen menüden Ekran Sekmesine dokunun
  • Ekran sekmesinde yer alan Ekran zaman aşımı kısmına dokunun
  • Gelen kısımda 15 saniye, 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 3 dakika, 4 dakika, 5 dakika ve 10 dakika seçeneklerinden herhangi birini seçebilirsiniz
ekran-kapanma-suresini-nasil-degistirebilirim-iphone-android-2

Tabiki süre ne kadar uzun tutulursa, cihazın enerji tüketimi de bi o kadar artacaktır. Ekranı hiç kapanmayacak şekilde ayarladıktan sonra eğer kendiniz kapatmayı unutursanız, cihazın bataryası o kadar da hızlı tükenecektir.

Sonuç

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, gerekli olan işlemin nasıl yapılacağı bilgisini detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca dilerseniz, iPhone’ da Pil Döngüsü Nedir? Pil Döngüsü Nasıl Öğrenilir? bu içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Peki, siz paylaşmış olduğumuz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazarak, bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

iPhone’ u Elime Aldığımda ya da Ekrana Dokunduğumda Açılmasın!” haberini okumak için buraya tıklayın

Samsung Galaxy’ de Ekrana Dokunduğumda Açılmıyor!” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.