Telefondan Wi-Fi Şifresini Öğrenme

Telefondan Wi-Fi Şifresini Öğrenme

Güvenlik sebebiyle farklı platformlarda oluşturulacak farklı şifreler, her ne kadar fayda sağlasa da bazı zamanlarda sıkıntılı duruma da düşürebilmektedir. Nasıl mı? “Şifreyi unutmak gibi.” Wi-Fi şifresi de sürekli olarak aktif bir şekilde kullanılmadığından rahatlıkla unutulan şifreler arasında yerini almaktadır. Telefon üzerinden Wi-Fi şifresi öğrenilmesi, herkes tarafından merak edilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, telefon üzerinden Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir?

Sürekli kullanılmadığından dolayı unutulan Wi-Fi şifresine yeniden ulaşılma ihtiyacı her zaman bulunmaktadır. Kullandığımız iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlarda şifre öğrenme şekilleri farklılık göstermektedir. Wi-Fi şifresi akıllı telefonlarda nasıl öğrenilir, bu yazıda sizler için ele aldım.

Android’ de Wi-Fi Şifresini Öğrenme

  • Öncelikli olarak Android cihazınızdan Ayarlar > Bağlantılar > Wi-Fi (Kablosuz) yolunu izleyerek, Wi-Fi bölümüne giriş sağlayın
  • Bağlı bulunduğunuz ağ adının hemen yan tarafında bulunan dişli simgeye dokunun
  • Ardından ekranın altındaki QR kodu simgesine dokunun
  • Burada telefonunuza kaydedeceğiniz veya bir kişiyle paylaşabileceğiniz benzersiz bir QR kodu karşınıza gelecektir

Yapılan bu işlem sonucunda ağ bağlantısı, diğer kişinin telefon kamerasını açıp QR kodunu taramaya başladığında paylaşır. Burada yapılması gereken, Wi-Fi ayarlarını açmak ve kablosuz ağa bağlanmak için ekranda beliren açılır mesaja dokunmaktır.

iOS’ ta Wi-Fi Şifresini Öğrenme

iOS’ ta Wi-Fi şifresini direkt olarak öğrenebileceğiniz bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi dolaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bu sayede gerçek şifreyi ifşa etmeden Wi-Fi şifresini hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.

iOS’ ta Wi-Fi şifresini paylaşmanın kolay bir yolu bulunmaktadır.

  • iOS’ ta QR kodu taratmanın çok daha kolay bir yolu bulunmaktadır. Sadece kamera uygulamasını kullanarak, iPhone ve iPad cihazlarda QR kodu rahatlıkla taratabilirsiniz
  • Öncelikli olarak yapılması gereken tek şey kamerayı QR koda doğrultmak
  • Cihaz, kodu otomatik olarak görecektir. Kamera kodu tanıdığında bir bildirim çıkacak ve dokunmanız yeterli olacaktır

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Telefondan Wi-Fi Şifresini Öğrenme” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Mac’ te WiFi Parolasını Öğrenme ve Bunu iPhone’ da Paylaşma” haberini okumak için buraya tıklayın

iPhone ve Android Cihazlarda Wi-Fi Bağlantı Sorunu ve Çözüm Yolu” haberini okumak için buraya tıklayın

Unutulan Wireless Şifresi Nasıl Öğrenilir?” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.