Yazı Yazarken Daha Önceki Yazıların Silinmesi Sorunu ve Çözümü

Yazı Yazarken Daha Önceki Yazıların Silinmesi Sorunu ve Çözümü

Daha önceleri yazmış olduğum bir yazının arasına ekleme yapmak istediğimde yazılar silinmekte. Bu durumun sebebi nedir? sorusuyla karşılaştım. Muhtemelen herkes tarafından bilinen ya da bilinmeyen karşılaştığınızda işinize yarayacağını düşündüğüm sorunun çözümüne yönelik bilgiyi paylaşmak istedim.

Metinlerin düzenlemesinde sağladığı kolaylıklardan dolayı kullanıcılar için çok önemli bir araç olan Microsoft Word‘ te yine Microsoft  tarafından geliştirilen e-posta göndermenizi, almanızı ve yönetmenizi sağlayan Outlook‘ ta ya da farklı bir programda, herhangi bir metin üzerinde işlem yapıyorken yazmış olduğunuz yazının sağındaki yazılar siliniyorsa yapılması gerekli olan işlem tek bir tuşa basılmasıdır. Aşağıda yer alan tuşa basıldığında sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

INSERT Tuşu

Yanlışlıkla bu tuşa basıldığında bu hata ile karşılaşırsınız. Bu yüzden tekrar INSERT tuşuna basarak, aktif durumda olan bu tuşu pasif hale getirebilirsiniz.

Peki INSERT Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar?

Klavye üzerinde INS, Ins, INSERT, Insert olarak görebileceğimiz bu tuş aslında, var olan yazı üzerinde yazı yazacağınız noktadan itibaren bulunan karakterlerin yerine geçerek yazmaya başlaması anlamını taşımaktadır. Örneğin bir satırda yazmaya başladınız, bir süre sonra sağında bulunan yazıları sileyim düşüncesine girdiniz. İşte o zaman yazıları silmek yerine INSERT tuşuna basarak yazmaya devam edebilirsiniz, artık silmek istediğiniz yazılar her yazılan kelime ile beraber silinecektir.

Örneğin BilisimBiLGi yazılacak, ancak yanlışlıkla BilsimBLG yazdınız. Tam bu noktada imleci yanlış yazdığınız kelimenin üzerine getirip, INSERT tuşuna bastığınız takdirde düzeldiğini fark edeceksiniz.

Yazı yazarken daha önceki yazıların silinmesi sorunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mersey dedi ki:

  Güzel bilgi teşekkürler

  1. KILIC dedi ki:

   Paylaşımın yararlı olmasına sevindim.

 2. Esma dedi ki:

  Sitenizin sürekli takip ediyorum, yine güzel paylaşım teşekkürler

 3. Keno dedi ki:

  Çok yararlı bir bilgi ama eksik. Ben de bu durumdan müstarip olunca internette arattım cevabı burada çıktı. Dizüstü bilgisayarımda “İnsert” tuşu “ins” adı altında numara tuşlarımdan 0 “sıfır” tuşunun altındaymış. Ama bunu pasif etmek için ctrl+ins tuşuna bir arada basmak gerekiyor bunu unutmuşsunuz yazmayı. Tek başına ins tuşu muhtemelen bir başka tuş kombinasyonunun altındadır, bende öyle en azından. Kolay gelsin teşekkürler.