Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözüm Yolu

Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözüm Yolu

USB belleğe, cep telefonuna, hafıza kartına yada harici bir diske dosya kopyalarken disk yazmaya karşı korumalı hatası ile karşılaşıyorsanız, çözüm yolu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • USB bellek, hafıza kartı, harici disk vb. depolama biriminin doluluk oranını kontrol edin

Aygıtın boş alanının öncelikli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Dosya yüklemeye çalıştığınız da aygıtta yeteri kadar boş alan yoksa böyle bir hata ile karşılaşırsınız.

  • Disk/Aygıtı virüslere karşı tarayın

Bir takım virüsler USB belleklerin, hafıza kartlarının yada harici disklerin çalışmasını bozabilmektedir. Bunun için virüs taraması yaparak, kontrol edin.

  • Windows Kayıt Defterini Kontrol Edin

Öncelikli olarak Başlat menüsüne sağ tıklayın ve ardından Çalıştır‘ a tıklayın. Daha sonra Regedit yazarak Enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies adımlarını takip edin

Ardından WriteProtect özelliğini bulun. Sağ tuşla tıklayın değiştir i seçin.

Değer kısmına O yazın. Kayıt defterinden çıkın. Şu anda USB belleğe yazabiliyor olmalısınız

  • Hafıza Kartı Kilidini Kontrol Edin

Sorun yaşadığınız bellek türü Hafıza kartı ise bu kartların takıldığı adaptörlerin kenarında kilit bölümü bulunur.Bu kilidi kontrol edin ve aktif olmadığından emin olun.

  • Son Olarak Diskinizi/Aygıtınızı Formatlayın

Yukarıdaki bütün adımları denedikten sonra herhangi bir sonuç alamadıysanız, son çare olarak diskinizi/aygıtınızı formatlayın. Tabi ki formatlamadan önce dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayınız. Format içinse Aygıta/Diske sağ tıklayıp, Biçimlendirme seçeneğini kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.