Excel’ de Bilinmeyen İşinize Yarayacak iPucu

Excel’ de Bilinmeyen İşinize Yarayacak iPucu

Sayısal verileri tablolar halinde tutan ihtiyaç duyulduğunda ise tüm hesaplamaları ve analizleri yapmaya olanak sağlayan elektronik tablolama programı Excel’ de klavyeyi kullanarak, “toplam alma, işlem yapma, şekillendirme gibi” işlemler hakkında klavyenin büyük önem taşıdığı bilgisayarları kullanırken ihtiyaç duyabileceğiniz, size oldukça yardımcı olacağını düşündüğümüz ipuçlarına BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Kısayol tuşları kullanılarak; “toplam alma, rakamları binlik basamaklara ayırma ve yüzde olarak hesaplama” işlemleri hakkında Excel’ de fazla bilinmeyen ama öğrendiğinizde gerçekten çok işinize yarayacak olan yöntemlere değineceğiz.

Excel’ de Kısayol Tuşu ile Toplam Alma

Klavyedeki yön ok tuşları kullanılarak, toplamını almak ve sonucu yazdırmak istediğiniz hücreye geldikten sonra aşağıdaki tuş kombinasyonunu kullanın. ENTER tuşuna basıldığı zaman toplam değerin hesaplandığını görürsünüz.

CTRL + M


Excel’ de Kısayol Tuşu ile Rakamları Binlik Basamaklara Ayırma

Yukarıda yer alan değerleri binlik basamaklara ayırmak için SHIFT tuşuna basılı tutarak, yön tuşu ile buradaki değerleri seçiyoruz. Daha sonra aşağıda yer alan tuş kombinasyonunu kullanarak gerekli işlemi yapabilirsiniz.

CTRL + SHIFT + 1


Excel’ de Kısayol Tuşu ile Yüzde Olarak Hesaplama

Yukarıda yer alan değerleri yüzde ( % ) olarak buldurmak istediğimizde, (örneğin; ne kadarlık satış yapılmış, genel satış içerisinde yüzdelik değeri nedir?) bunun için yapılması gerekli olan işlemi aşağıda inceleyebilirsiniz.

Öncelikli olarak Ahmet’ in yüzdelik değerinin hesaplanacağı hücreyi seçip, =B3 (Ahmet’ in Satış Değeri) / B12 (Toplam Değer) yazıyoruz.

F4 tuşuna basıp, hücreyi sabitleyin ve ENTER tuşuna basın.

Ardından CTRL + C tuşu ile seçimi aşağıya doğru yapın ve CTRL + V tuşuna bastığınızda yüzdelik değerleri bulursunuz.

Peki buradaki değerleri % lik değerlere döndürmek istediğimizde ise aşağıda yer alan tuş kombinasyonun kullanılması yeterli olacaktır.

CTRL + SHIFT + 5Excel hakkında merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz.  “Excel’ de Bilinmeyen İşinize Yarayacak iPucu” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Excel’ de Klavye Kullanılarak Satır ve Sütun Ekleme

Excel’ de Tüm Sayfalarda Arama Yapma

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.