Sinekler, Kanser Saptamasında Yardımcı Rol Üstleniyor!

Sinekler, Kanser Saptamasında Yardımcı Rol Üstleniyor!

Tüm herkes tarafından bilinen sinekler yediğimiz yiyeceklerin içine girmesinden dolayı, o yiyeceklerin bozulduğundan tüketilemez duruma geldiğini düşünmekteyiz.

sinekler

Bu düşüncenin aksine bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sineklerin kanser saptama deneylerinde kullanılarak, insan hayatında önemli bir işlev üstlenmiş bulunuyor.

Gelişmiş derecede koku alma yeteneğine sahip olan sineklerin “kanserli hücre ile sağlıklı hücre” arasında yapılan ayrım ile kanserli hücrelerin tespiti ile erken teşhiste faydalı olabileceği düşüncesi öne çıkıyor. Sineklerin, gelişmiş koku alma yetenekleri araştırmalarda göre kanserli hücreler ile sağlıklı hücreler arasında yaptıkları ayrım ile kanserli hücrelerin saptayarak erken teşhis de faydalı oluyorlar.

Bilim adamları tarafından bakılan mikroskobik ortamda sineklerin koku alma durumunda antenlerini kırmızı renge çevirmesiyle belli oluyormuş. Bu projenin lideri olan Giovanni Galizia, konu ile ilgili büyük bir adım attıklarını projenin çeşitlendirilip daha kapsamlı hale getirilmesi sonucunda insanlık için faydalı bir iş olacağını dile getiriyor.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.