Word Dokümanında Yer Alan Görseller Kısayoldan Nasıl Alınır?

Word Dokümanında Yer Alan Görseller Kısayoldan Nasıl Alınır?

Word dosyaları içerisinde yer alan görselleri herhangi bir yazılıma gerek duyulmadan çok basit bir yöntem ile alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Word Dokümanında Yer Alan Görseller Nasıl Alınır?

Elinizde bir Word dokümanı var ve bunun içerisinde yer alan görselleri almak istiyorsunuz. Ancak bu işlem için çok fazla zaman ayırmanız gerektiğini de biliyorsunuz, fazla zahmete girmeden size kısayoldan fotoğraf alma işleminin nasıl yapılacağından bahsetmek istiyorum.

Word dokümanının boyutu ne kadar büyük olursa olsun yada içerisinde yer alan görseller ne kadar çok olursa olsun yapılması gerekli olan işlemin çok kolay olduğunu söyleyebilirim.

  • Öncelikli olarak tabi ki Word dokümanınız “.docx” formatında olmalı. Yani Office 2007 veya daha üstü sürümden oluşturulmuş olmalı.
  • Sıkıştırılmış dosyaları açmak için bilgisayarınızda WinRaR yüklü olması gerekmekte
  • Bir diğeri ise bilgisayarınızda dosya uzantılarının görünüyor olması gerekmekte. Yani bu dosya fotoğraf ise “.png, jpg veya gif” gibi uzantıların dosya isminin devamında gözüküyor olması gerekmekte.

Bu yukarıdaki maddelerle alakalı herhangi bir eksiğimiz bulunmuyorsa elimizde bulunan “.docx” uzantılı Word dosyasında yapılması gereken işleme başlayalım.

Örneğin elimizde bilisimbilgi.docx isimli bir dosya olduğunu varsayalım. Dosya üzerinde sağ tıklayarak Yeniden adlandır yada dosyaya tıklayıp F2 tuşuna bastığınızda “.docx” uzantısını “.zip” olarak değiştirip, onay verin. Bu işlemden sonra artık dosyanızın adı bilisimbilgi.zip olarak değiştiğini göreceksiniz.

bilisimbilgi.com

  • Daha sonra bu dosya üzerinde sağ tıklayıp, Buraya çıkart tuşuna basın

bilisimbilgi.com

  • Karşınıza bir kaç tane klasör gelecektir. Buradan Word klasörünü, ardından Media klasörünü açın.

bilisimbilgi.com

  • Burada elimizde bulunan Word dokumanı içerisinde tüm görsellerin yer aldığını göreceksiniz.

bilisimbilgi.com

Tabi yapılmasını istediğiniz işlem bittiğinde “.zip” uzantısını tekrar “.docx” uzantısı haline döndürerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Aslında her ne kadar anlatım uzunda olsa yapılması gereken işlem oldukça basit ve kolay.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. osman atay sercan dedi ki:

    Anlatım için teşekkürler..