Yalan Dedektörü, Sosyal Medyaya Geliyor

Yalan Dedektörü, Sosyal Medyaya Geliyor

İngiltere’ de Sheffield Üniversitesi bilim adamları tarafından sosyal medyada söylenen bilgilerin doğruluğunun tespiti için yalan dedektörü geliştiriliyor.

sosyal-medya-aresim

Teknolojiyle beraber hayatımızın merkezi noktasına yerleşen Sosyal Medya araçları önemli bir yer aldı ki, insanların sevdikleri ile yüz yüze buluşup konuşmaları yerine, artık evlerinde oturup sosyal medya kanalları üzerinden görüşüp-konuşmayı tercih ediyorlar. Ama bazı durumlar da sosyal medya kanalları ile güncel trafik durumları hakkında, kaybolan insanlar ve örneğin kaybolan hayvanlarını bulmada konusunda önemli bir yere sahip durumda.

Paylaşılan faydalı bilgilerin yanı sıra sosyal medya kullananları yanılgıya düşürecek yalan heberler de dolanıyor, bunu temizlemek için Sheffield Üniversitesi‘ de Dr. Kalina Bontcheva tarafından geliştirilen sosyal medya dedektörü yakın zaman da kullanılmaya başlanacak.

Araştırmaların sınıflandırılması;

– Spekülasyon haberleri,

– Tartışma konuları,

– Yanlış ve kötü niyetli bilgilendirme,

konusunda Dr. Kalina Bontcheva “gerçek ile yalanın hızlı bir şekilde ayırt edilmemesi, herşeyin sosyal medya üzerinden çok hızlı yayılması büyük sorun olduğunu” dile getirdi. Sosyal medya üzerinden yayılan bir haber hakkında acil olarak yazıyı yazanın hesap geçmişinin inceleneceği ve bu şekilde yazılan haberin söylenti olup olmadığı araştırılmış olunacak.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.