Yeni iOS 8 İşletim Sistemi WWDC 2014 Tanıtıldı

Yeni iOS 8 İşletim Sistemi WWDC 2014 Tanıtıldı

Apple tarafından San Francisco’ da düzenlenen WWDC 2014 etkinliğinde herkes tarafından merak konusu olan iOS 8 işletim sistemi tanıtıldı. Tanıtılan iOS 8 işletim sistemi birçok yenilik sunmakta.

apple-wwdc-2014

Timm Cook’ un yaptığı açıklamalar doğrultusunda, 100 Milyon iPod Touch, 200 Milyon iPad, 500 Milyon iPhone satışının gerçekleştiği, % 97 oranında kullanıcıların iOS 7  işletim sistemini beğendiği ve ayrıca geçen yıl 130 Milyon yeni kullanıcı ise de Apple cihazını tercih ettiği, yeni gelen kullanıcıların da bir çoğunun Android cihazı kullanan kişiler olduğunu dile getirdi.

apple-ios-app-wwdc-2014

iOS 8 işletim sistemi ile gelecek yenilikler;

 • Mesaj bildirimi geldiği zaman uygulama değiştirmeden, bildirim üzerinden cevaplamanız sağlanmış olacak.
 • Facebook üzerinden yapılmış olan gönderilerinize gelen cevaplar için de beğenmek gibi yeni bir özellik eklenecek
 • Mesaj uygulamasına gelecek yenilik ise sesli mesaj, fotograf ve video gönderimi kolay bir şekilde sağlanmış olacak.
 • Multitasking özelliği ile birden fazla açık olan uygulamanın çalışmasını sağlayarak, favori listesindeki kişilerinizi veya en son konuştuğunuz kişilere kolay bir şekilde ulaşıp, onlara mesaj yollamanız veya onları aramanız sağlanacak.
 • Apple, birçok işlem kolayca yapmaya yarayacak olan yeni parmak hareketlerini getiriyor. Örneğin herhangi bir maili silmek istediğiniz de o mail üzerinde sola kaydırmanız ile silinecek mail, aynı zaman da sağ tarafa kaydırdığınızda bile daha fazla içeriğe ulaşmanız sağlanacak.
 • Çocuklar tarafından izinsiz uygulama alınmasının iOS 8 ile geliştirilen Family Share (Aile Paylaşımı) özelliği sayesinde önüne geçilecek. Bu uygulama 6 kişiye kadar eklenebilecek. Aileden biri tarafından satın alınan müzikler, uygulamalar, filmler ve birçok şey rahat bir şekilde paylaşabilecek.
 • iOS 8′ de Siri için gelen yenilik ise, o anda Siri’ ye dinletilen müzik Shazam ile bulması sağlanıp, aynı zamanda dinletilen müziği iTunes üzerinden satın almayı kolaylaştırmakta.

iOS 8 için desteklenen cihaz modelleri arasında; iPhone 4S ve üzeri, iPhone Touch 5. Nesil, iPad 2 ve Retina Ekran, iPad Air, iPad Mini ve Retina Ekran.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Vural dedi ki:

  imessage uygulamasına eklenen whatsapp özellikleri whatsap CEO’sunu kızdırdı. Twitter’dan ”bizim özelliklerimizi kendi işletim sistemlerine eklemelerinden gurur duydum” yazdı…

  Paylaşım için teşekkür ederim.