Android’ de Gereksiz Sistem Uygulamalarını Kaldırın

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar üzerinde kullanmak istemeyeceğimiz ya da işimize yaramayacak olan uygulamalar üretici firma tarafından cihaza ön yüklü olarak dahil edilmektedir. Uygulamaların yükleme dosyaları cihazın sistem dosyaları arasında yerini aldığından ROOT yetkisi olmadığı sürece kaldırılamıyor sadece devre dışı bırakılabiliyor.

android-kaldirilamayan

Kullanmak istemeyeceğimiz ya da işimize yaramayacağını düşündüğümüz bu uygulamalar, telefona yüklü olarak geldiğinden siz çalıştırmasanız dahi arkaplan da çalışma izni olduğundan cihazın bataryasını azda olsa kullanmasının yanı sıra RAM kullanımında bulunduğu için performansa olumsuz yönde etki etmektedir. Normal şartlarda ROOT yetkisi olmadan kaldırmamızın mümkün olmadığı uygulamaları devre dışı bırakarak arkaplan daki çalışmalarını ve kullanımlarını engelleyebilirsiniz.

  • Öncelikli olarak yapmanız gereken cihazınızın “Ayarlar” menüsüne girin
  • Ayarlar menüsü içerisinde yer alan “Uygulama Yöneticisi” ne tıklayın
  • Uygulama yöneticisi: “Yüklenen”, “Çalışan” ve “Hepsi” olmak üzere üç kategoriden oluşmaktadır

android-kaldirilamayan-1

Farz edelim Android ile yüklü olarak gelen “Google+” ı devre dışı bırakmak istiyoruz. “Uygulama yöneticisi” nden “Hepsi” kategorisi içerisinde yer alan  “Google+” uygulamasına tıklıyoruz.

Öncelikli olarak gelen pencerede “Durmaya zorla” seçimine tıklıyoruz. Karşımıza;

“Bir uygulamayı zorla durdurmak hatalara neden olabilir” şeklinde uyarı ekranı ile karşılaşıyoruz. “Tamam” diyerek çıkalım.

Daha sonra “Güncellemeleri kaldır” seçimine tıklıyoruz. Karşımıza;

“Bu Android sistem uygulamasıyla ilgili tüm güncellemeler kaldırılacak” şeklinde uyarı ekranı ile karşılaşıyoruz. “Tamam” diyerek çıkalım.

Bu işlemden sonra “Devre dışı” seçimine tıklıyoruz. Burada karşımıza;

“Yerleşik uygulamaların devre dışı bırakılması, diğer uygulamalarda hatalara neden olabilir” şeklinde uyarı ekranı ile karşılaşıyoruz. “Tamam” diyerek çıkalım.

android-kaldirilamayan-2

Bu yapılan işlemlerden sonra artık uygulama devre dışı kalıyor ve tekrardan etkinleştirene kadar telefonun arkaplan ında çalışmayı durduruyor. Bu sayede telefon hafızasında her ne kadar bir kazanç sağlamamış olsak ta, uygulamanın RAM’ de çalışmasını engellemiş oluyoruz. Eğer istersek “Etkin” seçimini tıklayarak uygulamayı tekrardan aktif hale getirebiliyoruz.

KILIC

KILIC

BilisimBilgi.com, sistemle ilgili bilinmesi gereken özgün anlatımlar ile teknoloji dünyasındaki haberleri sunmaktadır. Teknolojinin hayatımızdaki önemini, hayatı etkileme gücünü ve teknolojik gelişmeleri insanlara yansıtmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.