iPhone’ da Sesli Komutlarla Yazı Nasıl Yazdırılır?

iPhone’ da Sesli Komutlarla Yazı Nasıl Yazdırılır?

iOS işletim sistemine sahip (iPhone, iPad veya iPod Touch) cihazlarda, iOS 8 ile birlikte hayatımıza giren Türkçe Dikte özelliği sayesinde sanal klavye kullanmak yerine doğrudan sesli komutlarla yazı yazdırabilirsiniz.

ios-dikte-ozellik-1

Sesli komutlar ile yazı yazdırma ya da internet üzerinde arama yapılması gibi durumlarda Türkçe Dikte özelliğinin çok karmaşık cümleler için değil ama kısa cümlelerde gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Wi-Fi ya da 3G bağlantısı ile çalışan bu özellik sayesinde yazmak istediğiniz herhangi bir şeyi söylemenizin ardından ekrana yazdırmak istediğiniz kelime ya da cümlenin metne dönüşmüş haline göreceksiniz.

Dikte özelliğini “Ayarlar“, “Genel“, “Klavye” de yer alan “Dikte’ yi Etkinleştir” diyerek, aktif hale getirebilirsiniz.

IMG_091201221

Sanal klavye ile yazı yazdırmanın yanı sıra konuşarak yazı yazmamızın bize kolaylık sağlayacağı ortamlardan birisi olarak düşündüğüm mail uygulamasını açtıktan sonra klavye kısmında boşluk tuşunun hemen sol tarafında yer alan mikrofon işaretine tıkladıktan sonra Türkçe Dikte için telefonu hazır hale getirebilirsiniz.

Eğer bir kelimenin büyük harfle başlamasını istiyorsan kelimeyi söylemeden önce “büyük harf” söylenmesinin yanı sıra “nokta”, “virgül”, “tire”, “noktalı virgül”, “iki nokta üst üste”, “tırnak işareti aç”, “tırnak işareti kapa”, “soru işareti”, “üç nokta” gibi seslenmeler sonucunda ise noktalama işaretlerinin eklenmesini de sağlayabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.