Bankalar VPN için Ne Diyor ?

Bankalar VPN için Ne Diyor ?

Twitter ve Youtube’ un erişime engellenmesi, ülke genelinde alternatif erişim yöntemlerine yönelmemize neden oldu. Peki VPN ile bankacılık işlemi yapmak ne kadar güvenli?

vpn-bankalar

Önce Twitter erişime engellendi. Ardından YouTube geldi. Ancak birkaç yıl önce YouTube’un engellenmesine oranla internet kullanıcılarının çok daha güçlü bir silahı vardı: sosyal medya. Alternatif erişim metotları bu kez sadece ShiftDelete.Net gibi öncü yayınlarda değil, kişisel Facebook hesaplarında da paylaşıldı.

Öyle ya da böyle Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü DNS ve VPN hakkında bilgi sahibi oldu, birçoğu da bu servisleri kullanmaya başladı. Özellikle henüz ülkemizde yeni yaygınlaşan VPN hizmetleri ise çoğu uzmana göre dikkatli kullanılmadığında güvenlik zafiyetleri meydana getiriyor.

Bankalar Uyarıyor

Günlük internet kullanımı bir yana, internet bankacılığı veya mobil bankacılık gibi işlemlerin alternatif sağlayıcılardan kullanılan bağlantı ile gerçekleştirilmesi, kritik giriş verilerinin çalınmasına kadar giden süreçlere neden olabiliyor. Bu konuda çeşitli bankalar da kullanıcılarını uyarmaya başladı.

Yapı Kredi Bankası da gönderdiği bir e-posta ile internet üzerinden bankacılık işlemlerine erişirken, aktif bir VPN uygulaması veya bağlantısı olmaması konusunda uyardı. İşte o e-postanın tam metni:

Değerli Müşterimiz,

Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda herhangi bir VPN uygulaması aktif durumdayken İnternet ve Mobil Şube kullanımı güvenlik riski taşımaktadır. Yapı Kredi İnternet ve Mobil Şubemizi kullanmadan önce cihazınızda bir VPN uygulamasının ve bağlantısının aktif olmadığından emin olmanızı rica ederiz.

Kaynak: shiftdelete

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.