Bilgisayarımın Kaç Bit Olduğunu Nasıl Anlarım?

A+
A-
Bilgisayarımın Kaç Bit Olduğunu Nasıl Anlarım?

İnternet üzerinden herhangi bir yazılım indireceğimizde 32 bit yada 64 bit seçenekleriyle karşılaşmaktayız.   Bilgisayarınıza uygun olan yazılımı indirmeniz gerekmektedir. Tabi bu durum karşısında sisteminizin kaç bit i desteklediğini bilmeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak bu bit kavramı nedir, onu açıklayalım.

Hemen hemen bilgisayarlarda kullanılan en yaygın işletim sistemi Windows’ tur. Bilgisayarlar 32 bit ve 64 bit veri yollarını kullanırlar. “bit” in başında yer alan değere bakacak olursak, işlemcinin tek bir çevrimde taşıyabileceği veri miktarını ifade etmektedir. Bu sebepten dolayı gereken yazılımsal ve donanımsal destek sağlandığında 64 bit bir işlemci 32 bit olan bir işlemciye göre 2 kat daha fazla işlem hacmine sahip olmaktadır. Bu sayede yazılımları iki kat daha hızlı kullanabilme imkanı sağlamaktadır. 64 bit desteğe sahip (bilgisayar ve yazılımlar) ile yapılan çalışmalar, olduğundan çok daha hızlı yapılmaktadır.

32-bit-64-bit

Peki gelelim şu soruya, bilgisayarımın kaç bit olduğunu nasıl anlarım?

Windows 10 işletim sistemi üzerinde öğrenebilmenin yollarından bahsetmek istiyorum.

  • Masaüstünde Bu Bilgisayar simgesi üzerinde sağ klik yapın ve ardından açılan menüde en altta bulunan Özellikler‘ e tıklayarak
  • Yada Denetim Masası‘ ndan Sistem tıklayarak öğrenebilirsiniz

bilgisayarim-kac-bit

Bu menüde Sistem yazan yere bakın. Sistem türü yazan yerde işletim sisteminin bit değerini göreceksiniz. 32 bit ya da 64 bit işletim sistemi yazacaktır. Böylece kaç bit olduğu ortaya çıkmış olur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.