Düşünce Okuma Teknolojisi Gerçek Oluyor

Düşünce Okuma Teknolojisi Gerçek Oluyor

Bilimadamları gizemlerle dolu tek uzuv olan beynimizin yüzeyine yerleştirilen alıcılar yardımıyla beyinden gelen sinyalleri sözcüklere dönüştürmeyi başardı. Bu sayede artık düşüncelerin okunabilmesi imkansız değil.

düşünce-okuma-teknolojisi

Bilimsel araştırmalar sonucunda gizemli olan beyin sırlarını çözmek, düşüncenin gizemini anlayabilmek adına felçli konuşamayan hastaların düşüncelerini okumasına imkan sağlayacak olan bu teknolojinin çalışmalarına hızla devam ediliyor. Daha önceleri beyin sinyallerini okuyabilen bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz düşünce okuma teknolojisi, bugünün teknolojisi ile artık mümkün olmakta.

Washington Üniversitesi’ ndeki uzun süredir çalışmalarına devam eden bilim adamları düşünce okuma teknolojisinin gerçekleşebileceğini duyurdu. Beyin sinyallerini düşünce hızıyla tespit edebilecek cihazı geliştiren ve cihazın ilk testlerinin başarılı geçtiğini, buna bağlı olarakta düşünce okuma testine katılanların hangi resimlere baktığını tahmin etmeye çalışan bilim adamları % 96 doğruluk payı ile düşünceleri okumayı başardılar.

Konuşamayan hastalar için geliştirilen düşünce okuma teknolojisi insan hayatına ne zaman gireceği, tabi ki zararlı ve yararlı yanlarının ne olacağı merak konusu.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.