iPhone’ da Pil Ömrünü Artıracak Detaylar

iPhone’ da Pil Ömrünü Artıracak Detaylar

Teknolojik anlamda büyük gelişim ve değişim gösteren akıllı telefonlar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası halini aldı. Hayatımıza girdiğinden beri her ne kadar istenilenleri yerine getirseler de, cihazlardaki problem genel olarak ele alındığında “pilin çabuk tükenmesi” ortaya çıkmakta. Pil kullanım süresi konusunda geçerli notu alamayan akıllı telefonlar, adeta kullanıcılarını prizlere ve şarj aletlerine mahkum bırakıyor.

Pilin çabuk tükenmemesi için “Hücresel Veri, Wi-Fi, Bluetooth” bunların kapatılması, herkes tarafından bilinen akla gelen ilk yöntemdir. Tabi bunların yanı sıra ekran parlaklığının da düşürülmesi bilinen şeyler arasında yerini almakta. Belki de, konunun çözümünü başka noktalarda mı aramamız gerekiyor?

iPhone’ da pil ömrünü artırma yöntemleri üzerine yapılması gerekenlere BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Konum Servisini Kullanan Uygulamalar

iPhone‘ da GPS üzerinden yerinizin belirlemesini sağlayan konum servisleri, ne yazık ki pili en çok tüketen durumların başında gelmektedir. Bu servis sayesinde hangi uygulamanın konum bilgisini ne zaman kullandığını daha detaylı görebilmektesiniz. Uygulama açık olduğunda yani “Kullanırken” seçilerek servisin kullanılmasına izin verebiliyor ya da “Asla” seçeneğini seçerek servisi tamamen devre dışı bırakabiliyorsunuz. Aşağıda yer alan yolu takip ederek, istemediğiniz uygulamalar için bu özelliği kapatabilirsiniz.

Ayarlar – Gizlilik – Konum Servisleri


Arkaplanda Yenilenen Uygulamalar

Bazı uygulamalar, ekran kapalı durumdayken bile kendini sürekli olarak yenileyerek işlem yapmaya devam ettiğinden dolayı değerli olan pilimizi tüketmiş olacaktır. Arkaplan da çalışan uygulamaları, aşağıda yer alan yolu takip ederek istemediğiniz uygulamalar için yenileme özelliğini kapatabilirsiniz.

Ayarlar – Genel – Arkaplan Uygulama Yenile


Bildirimler

iPhone kullanıcıları için Bildirimler’ in çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Uygulama ya da oyun yüklediğinizde otomatik olarak bildirim özelliğini de oluşturmaktadır. Gün içerisinde sanki mesaj gelmiş gibi gereksiz yere gelen her yeni bildirim, ekranımızın bu kadar sık açılmasına neden olduğundan pilinizi ciddi anlamda tüketmiş olmakta. Bu durumun önüne geçebilmek için aşağıda yer alan yolu takip ederek, önemsenmeyen oyunların ya da uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Ayarlar – Bildirimler


Parallax Efekti

iPhone’ da “Hareketi Azalt” olarak bilinen Parallax Efekti, cihazı kımıldattığınızda ikonların arkasında ne olduğunu görmenizi sağlayan 3 boyutlu görünüm özelliği diyebiliriz. Adeta bakıldığında derinlik hissi vermektedir. Bu özellikte diğerlerinde olduğu gibi değerli olan pil ömrünü tüketmektedir. Aşağıda yer alan yolu takip ederek, “Hareketi Azalt” seçeneğini “Aktif” hale getirerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – Hareketi Azalt


Ek olarak bahsetmek istediğim durumlardan bir tanesi de, pil ömrünü tahmin edemeyeceğimiz şekilde tüketen bazı uygulamalar, pil tüketimindeki önemli yere sahip olmaktadır. Aşağıda yer alan yolu takip ederek, uygulamaların oluşturduğu pil sorununu çözebilirsiniz.

Ayarlar – Genel – Pil

Hangi uygulamanın son 1 gün veya son 1 hafta içerisinde ne oranda pil tükettiğini görmektesiniz. Bu yol üzerinden en fazla pil tüketimi yaratan uygulamayı görebilir ve o uygulamaları cihazdan kaldırabilirsiniz.


Pil sorunu, tüm cihazlarda büyük problem olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor olsalar da bilinen bir gerçek var ki, bir şey ne kadar iyi olursa olsun sahip olduğu tek bir eksi özellik tüm başarıyı adeta gölgeleyebiliyor.

iPhone’ da pil ömrünü artıracak detaylar konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

iPhone’ un Pil Ömrünü Düşük Güç Modu ile Uzatın

iOS’ da Pilin Hızlı Tükenmesinin Önüne Geçme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.