iPhone’ un Pil Ömrünü Artıracak Gizli Detaylar

iPhone’ un Pil Ömrünü Artıracak Gizli Detaylar

Günlük hayatta herkesin vazgeçilmezleri arasında yer alan akıllı telefonlar, hayatımıza girdiğinden beri her ne kadar birçok uygulama bazındaki işlevi yerine getirseler de cihazlardaki genel problem ele alındığında “pilin çabuk tükenmesi” ortaya çıkmakta. Pil kullanım süresi konusunda geçerli notu alamayan akıllı telefonlar, adeta kullanıcılarını prizlere ve şarj aletlerine mahkum bırakıyor.

iphone-pil-omru

Şarjın çabuk tükenmemesi için akla gelen ilk yöntem olarak, “3G, Wi-Fi, Bluetooth” u kapatmamızın yanı sıra,  ekran parlaklığını da düşürüyor olmamız artık hepimizin en çok bildiği şeyler arasında yerini almakta. Belki de konunun çözümünü başka noktalarda mı aramamız gerekiyor?

iOS işletim sisteminde pil ömrünü arttırma yöntemleri üzerine yapılması gereken işlemleri aşağıda detaylandırdım.

Konum Servisini Kullanan Uygulamalar

iPhone’ un GPS üzerinden yerinizi belirlemesini sağlayan konum servisleri, ne yazık ki pili en çok tüketen durumların başında gelmektedir. Bu servis sayesinde hangi uygulamanın konum bilgisini ne zaman kullandığını daha detaylı görebilmektesiniz. Uygulama açık olduğunda yani “Kullanırken” seçilerek servisin kullanılmasına izin verebiliyor ya da “Asla” seçeneğini seçerek servisi tamamen devre dışı bırakabiliyorsunuz. “Ayarlar“, “Gizlilik“, “Konum Servisleri” yolunu izleyerek istemediğiniz uygulamalar için bu özelliği kapatabilirsiniz.

IMG_08240001

Arkaplan’ da Yenilenen Uygulamalar

Bazı uygulamalar ekranda açık durumda olmasa bile kendini arkaplan da sürekli olarak yenileyerek işlem yapmaya devam ettiğinden dolayı değerli olan pilimizi tüketmiş olacaktır. Arkaplan da çalışan uygulamaları “Ayarlar“, “Genel“, “Arkaplan Uygulama Yenile” yolunu izleyerek istemediğiniz uygulamalar için yenileme özelliğini kapatabilirsiniz.

IMG_08240002

Bildirimler

Bildirimlerin iPhone’ da çok işimize yaradığını söyleyebilirim. Uygulama ya da oyun yüklediğinizde otomatik olarak bildirim özelliğini de oluşturmaktadır. Gün içerisinde sanki mesaj gelmiş gibi gereksiz yere gelen her yeni bildirim, ekranımızın bu kadar sık açılmasına neden olduğundan pilinizi ciddi anlamda tüketmiş olmakta. Bu durumun önüne geçebilmek için “Ayarlar” ve buradan “Bildirimler” içerisinden önemsenmeyen oyunların ya da uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

IMG_08240003

Handoff

iOS 8 ve OS X Yosemite ile birlikte gelen Handoff özelliği sayesinde, herhangi bir cihaz “Akıllı Telefon, Tablet veya Mac” üzerinden bir işe başladığınızı ve işin yarım kaldığını varsayalım. Yarım kalan işe başka bir noktadan erişme imkanı sağlayarak, cihazlar arasında kolayca geçiş yapabilmektesiniz.

Tabi ki bu özelliği kullanabilmeniz için sürekli olarak etrafta ki cihazların araması gerekeceğinden iPhone’ da Bluetooth’ un daima açık bulunması gerekmektedir. Sonuç olarak bu durumun değerli olan pil ömrünüzü tüketeceğini belirtmek isterim. Bu özelliği devre dışı bırakabilmek için “Ayarlar“, “Genel” ve buradan “Handoff ve Önerilen Uygulamalar” içerisinden özelliği kapatabilirsiniz.

IMG_08240004

Parallax Efekti

iPhone’ da “Hareketi Azalt” adıyla karşımıza çıkan Parallax Efekti, cihazı kımıldattığınızda ikonların arkasında ne olduğunu görmenizi sağlayan 3 boyutlu görünüm özelliği ile adeta derinlik hissi uyandırıyor. Bu özellikte diğerlerinde olduğu gibi değerli olan pil ömrünü tüketmektedir. Parallax Efekti’ ni “Ayarlar“, “Genel“, “Erişebilirlik” in ardından gelen kısımdan “Hareketi Azalt” seçeneğini “Aktif” hale getirerek devre dışı bırakabilirsiniz.

IMG_08360001

Ek olarak bahsetmek istediğim durumlardan bir tanesi de pil ömrünü tahmin edemeyeceğimiz şekilde tüketen bazı uygulamalar, pil tüketimindeki önemli yere sahip olmaktadır. iOS işletim sistemi ile uygulamaların oluşturduğu pil sorununu çözebilmek için “Ayarlar“, “Genel“, “Kullanım” ın ardından “Pil Kullanımı” penceresinden  hangi uygulamanın son 1 gün veya son 1 hafta içerisinde ne oranda pil tükettiğini görmektesiniz. Bu yol üzerinden en fazla pil tüketimi yaratan uygulamayı görebilir ve o uygulamaları cihazdan kaldırabilirsiniz.

IMG_08360002

Pil sorunu tüm cihazlarda büyük problem olarak karşımıza çıkmakta her zaman. Her ne kadar birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor olsalar da bilinen bir gerçek var ki, bir şey ne kadar iyi olursa olsun sahip olduğu tek bir eksi özellik tüm başarıyı adeta gölgeleyebiliyor.

Büyük sorun olarak karşımıza çıkan “pil tüketimi” nin nasıl çözülebileceği ve pil ömrünün artırılması hususunda, iOS işletim sistemi üzerinden yapılacak detaylı bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mahmut Demir dedi ki:

    Sitenizi yeni keşfettim, iPhone ile ilgili verdiğiniz bilgiler gerçekten harika. Ellerine sağlık.