Kaç yaşındasınız? Kaç gündür yaşıyorsunuz?

Kaç yaşındasınız? Kaç gündür yaşıyorsunuz?

Yaş, doğumdan bu yana geçen ve yıl birimi ile ölçülebilen zaman kavramı anlamına gelmektedir. İçinde bulunulan gün ile doğum tarihi arasındaki tam yıl hesaplanarak bulunur. Her ne kadar yaş ilerledikçe hesaplanma konusu tartışma oluşturup kafa karışıklığına sebebiyet verse de herkes için net değeri verecek olan Excel‘ dir. Peki, gerçek yaş hesaplaması ve hatta kaç gündür yaşadığınıza yönelik detaylı bilgi Excel’ de nasıl öğrenilir? Gelin bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Kaç yaşında olduğunuz ve kaç gündür yaşadığınız nasıl öğrenilir?

  • Öncelikli olarak Excel çalışma sayfası açıp, formül çubuğuna =BUGÜN() yazalım (Böylece Güncel Tarih A1 hücresine atandı)
  • Daha sonra Doğum Tarihini girelim
  • İki tarih arasındaki farkı bulma işlemi için aşağıda yer alan formülü kullanın

+A1-B4

( GÜN FARKI =Güncel Tarih (A1) – Doğum Tarihi (B4) )

( GÜN FARKI = D4 )

yas-hesaplama-1

  • Burada gün farkı tarih olarak karşımıza çıkmakta, şimdi bunu sayı değerine dönüştürelim, yapılması gereken işlem D4 hücre üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayın ve ” Hücreleri Biçimlendir ” seçimine tıklayın. Ardından Kategori başlığı altında yer alan ” Genel ” seçimine ve Tamam tuşuna tıklayın
  • Bu işlemin ardından Kaç Gündür Yaşadığımız ortaya çıkmış oluyor
  • Gün farkı ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken işlem 1 yılı 365 gün olarak düşündüğümüzde kaç yıla tekamül ettiğini bulmak. Bu işlem için aşağıda yer alan formülü kullanın

=AŞAĞIYUVARLA(GÜNFARKI/365;0)

( YAŞ = C4 )

yas-hesaplama-2

  • Tüm işlemlerden sonra artık kaç yaşında olduğunuzu ve kaç gündür yaşadığınızı görmüş oluyorsunuz

yas-hesaplama-3

Kaç yaşındasınız? Kaç gündür yaşıyorsunuz? sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.