Komut İstemi’ nde CTRL Tuşu Nasıl Aktif yada Pasif Hale Getirilir?

Komut İstemi’ nde CTRL Tuşu Nasıl Aktif yada Pasif Hale Getirilir?

Komut İstemi, Windows‘ un vazgeçilmez parçalarından birisi olan MS-Dos tabanlı bir kod yazma alanıdır. Bu alana yazılacak kodlar yardımıyla çok sayıda bilgiye erişebilir ve aynı zamanda hata raporları alabilirsiniz. Gerek giriş seviyesinde gerekse orta yada ileri düzeyde bir kullanıcı olun, gün içerisinde bilgisayar kullanırken mutlaka Komut İstemi‘ ne işiniz düşmüştür. CTRL + C ( Kopyala ) ve CTRL + V ( Yapıştır ) kısayol tuşlarını da kullanmışsınızdır. Peki, bu kısayol tuşları Komut İstemi’ nde nasıl aktif yada pasif hale getirilir?

CTRL fonksiyonu varsayılan olarak Windows’ ta aktif olarak gelmekte. Ancak herhangi bir sebeple bozulmuş olan bu kısayolu düzeltmenin yolu için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Öncelikli olarak Windows + X tuş kombinasyonu ile açılan menüden Komut İstemi (Command Prompt) seçeneğini tıklayın
  • Açılan CMD penceresi üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayın ve ardından Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın
  • Açılan pencerede Seçenekler ( Options sekmesine tıklayın
  • Ardından Düzenleme Seçenekleri ( Edit Options başlığı altında yer alan Ctrl tuşu kısayollarını etkinleştir ( Enable Ctrl key shortcuts hemen yanında bulunan kutucuğa tik atıp, Tamam tuşuna basmanız yeterli olacaktır
  • Bu fonksiyonu kullanmak istemiyorsanız kutucuktaki tiki kaldırmanız yeterli olacaktır

Komut-istemi

Komut İstemi’ nde CTRL tuşu nasıl aktif yada pasif hale getirilir sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.