MAC OS X’ e Windows Sistem Nasıl Kurulur ?

MAC OS X’ e Windows Sistem Nasıl Kurulur ?

Microsoft’ un Windows 7 İşletim Sistemi’ ni Macbook Pro üzerine kurulma işleminin nasıl olacağından bahsedelim.

macos-x

Windows 7 İşletim Sistemi’ ni harici disk bölümü olarak Macbook Pro üzerine kurulma işlemi nasıl olur. İlk olarak yapılması gereken sağ üst köşede yer alan “Search” üzerinden “Spotlight” kısmına “boot camp” aranmasıyla, karşımıza çıkan “Boot Camp Yardımcısı” tıklanır.

boot-camp

Boot Camp Yardımcısı Giriş ekranında “Sürdür” tıklanarak diğer pencereye geçilir.

Burada karşımıza gelen pencerede seçilmesi gereken iki adet kutucuk var, bunlar birincisi; “En son Windows destek yazılımını Apple’ dan indir” destek yazılımı sayesinde Apple klavyenizi, farenizi, tüm sürücülerin kullanılmasını sağlayan Boot Camp ları içermekte olup, bu destek yazılımı yaklaşık 600-700 MB civarındadır. İkincisi ise; “Windows 7′ yi yükle” seçeneğidir.

Bu iki seçeneği seçtikten sonra “Sürdür” tuşuna tıklıyoruz.

boot-camp-2

Daha sonra karşımıza gelen pencerede “Bir kopyasını CD’ ye veya DVD’ ye bas” seçeneği seçilerek sürücünüze CD veya DVD taktıktan sonra “Sürdür” tıklanır. Windows destek yazılımı otomatik olarak indikten sonra CD’ ye kopyalayacak, tabi sizden birkaç aşama isteyebilir.

boot-camp-3

Sürücüye kopyalama işlemi bittikten sonra, ikinci kurulacak olan işletim sistemine ait disk sürücüsü üzerinde ne kadar bellek ayıracağımızı bu ekranda belirliyoruz. Alanı belirledikten Windows İşletim Sistemi DVD’ sini sürücümüze takıyoruz. “Yükle” seçeneğine tıklıyoruz. Bundan sonra ki işlem bilindik Windows kurulum aşaması olacak.

boot-camp-4

Bundan sonra yapılacak işlem ise DVD’ ye kopyalanan Windows destek yazılımını, sürücü takılmasıyla bilindik “Setup” yükleme işlemi gerçekleştirilir. Sistem için gerekli olan tüm yazılımlar yüklenerek sistemin sorunsuz çalışması sağlanmış olunur.

Not olarak eklemek gerekirse; Boot Camp üzerinden Windows 7 işletim sistemi kurulduğu için bilgisayar her açılışında çalışacak sistem Windows 7′ dir. Apple’ ın kendi işletim sistemi MAC OS X i açılışta başlatmak istiyorsanız.

Ekranın sol üst köşesinde “Apple simgesi” ne gelindiğinde buradan “Sistem Tercihleri” nden “Başlangıç Diski” ne tıklanır. Başlangıç Diski penceresinde karşımızda “Macintosh HD” ile “Windows 7” sistemlerinin olduğu seçenekler gözlenir. Burada bilgisayarınız açıldığında hangi işletim sisteminizin öncelikli açılmasını istiyorsanız onu seçip, “Yeniden Başlat” tıklayarak, işlemi bitiriyoruz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hakan Uzun dedi ki:

    Detaylı açıklamalarınız için teşekkürler.

    1. KILIC dedi ki:

      Önemli olan faydalı olabilmek.