Telefon Pilleri ile İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Telefon Pilleri ile İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Sürekli olarak yanımızda taşıdığımız ve artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan akıllı telefonlarımızı daha uzun süre kullanabilmek için yapılması gereken doğru bildiğimiz yanlışlardan haberdar mısınız?

batarya-kapasiteleri

Elimizde, çantamızda, kimi zaman da cebimizde taşıdığımız hayatımızda büyük öneme sahip olan akıllı telefonlarımızın ayakta kalabilmesi için gerekli olan pillere gereken özeni göstermezsek maalesef bizleri yarı yolda bırakmaları işten değil. Piller hakkında doğru bildiğimiz yanlışlara kısaca değinmek istedim.

Şarj Edilme Esnasında Telefonun Kullanılamayacağı

Şarj edilme esnasında telefonunuzu kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, şarj ederken kullandığınız kablonun orijinal olmasına önem gösterin. Ucuz olarak alınıp kullanılan şarj aletleri aslında şarj esnasında bırakın konuşmayı, şarj dahi edilmemesi hem pilin ömrü hemde patlama riskine karşı önem teşkil etmektedir.

Pil Tam Anlamıyla Bitmeden Telefonu Şarj Edersem, Pilin Ömrünün Kısalması

Lityum İyon (Li-ion) piller ile bu sorunun geride kaldığı söylenilebilir. Tabi ki sık sık yapılan şarj elbetteki bir sorun teşkil edebilir. Unutulmamalıdır ki, pillerin de sınırlı sayıda şarj deşarj sayıları vardır. Tabi ki bu demek değildir ki her fişe takıldığında pilin ömründen büyük bir parçanın gideceği. Sonuç olarak kaliteli olan piller şarj döngüsüne uzun süre dayanabilmek te, kalitesiz piller ise kısa süre sonra sorun çıkarmakta.

Gece Boyunca Telefonun Şarjda Kalmasının Bataryaya Zarar Vermesi

Bu yeni nesil telefonlara boşuna “akıllı telefon” denilmiyor. Cihazınızın tam doluluk oranına ulaştığında şarj olmayı keseceğinden dolayı telefonunuzu gece boyunca şarjda bırakabilirsiniz.

Pil Bitene Kadar Asla Telefonu Şarj Etmeyin

Yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi de budur. Bataryanın her sıfıra inmesi ömründen tüketilmesi anlamını taşımaktadır. Sıfırlanıp şarj edilen bataryanın ömrü kısalmakta. Bunun önüne geçebilmek için % 20′ lerin altına düşmeden şarja takılması bataryanın yararına olacaktır.

Sürekli Açık Kalan Telefona Bir Şey Olmaz

Fazla açık kalan televizyon veya notebook bilgisayarında yaşanan ısınma sorunlarıyla hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Zamanı gelindiğinde nasıl kapatma ihtiyacı hissediyorsak, ara sıra da telefonumuzu kapatmamız cihazın rahatlaması açısından faydalı olacaktır.

ETİKETLER: , , ,
KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.