iPhone ve Android Cihazlarda Wi-Fi Bağlantı Sorunu ve Çözüm Yolu

iPhone ve Android Cihazlarda Wi-Fi Bağlantı Sorunu ve Çözüm Yolu

Akıllı telefonlardan kablosuz ağa (Wi-Fi) bağlanmaya kalktığınızda kimi zaman modemi görmez, kimi zamanda ise şifreyi girseniz dahi bağlantı sağlayamazsınız. “Wi-Fi ağına bağlantı kurmaya kalktığımda sorun yaşıyorum” şeklinde gelen sorular üzerine, çözüm yolu olabilecek bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda karşılaşılan bu sorunun çözüm yolunu anlatmaya başlayalım.

iPhone ve Android Cihazlarda Wi-Fi Bağlantı Sorunun Çözümü

 • Öncelikli olarak bağlantı kurulamayan Wi-Fi ağına farklı bir cihaz üzerinden bağlantı kurmaya çalışın. (Bu sayede ağın çalışır durumda olup olmadığını test edebilirsiniz. Eğer genel bir sorunsa cihazın ayarlarıyla oynayıp, değiştirmenize gerek kalmayacak)
 • Modemle alakalı anlık yaşanan sorunlarda prizden çıkarıp, yeniden takın. Daha sonra telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden yeniden bağlantı kurmayı deneyin
 • iPhone cihazlarda Ağ Ayarlarını sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla tıklayın. Yalnız yapılacak olan bu işlem Wi-Fi ağları ve parolaların yanı sıra hücresel ayarları ve VPN gibi ayarlarınızı da sıfırlar
 • Akıllı telefonunuzun pil tasarruf modunda olmadığından emin olun. (Ayarlar üzerinden Düşük Güç Modu kontrol edin ya da cihazınızı şarja takarak tekrardan deneyin)
 • Frekans kaynaklı sorunlar yaşanabileceğinden Bluetooth bağlantısını kapatıp, tekrardan deneyin. Herkese açık olan kablosuz internet yayını yapan ağlarda, anlık çok fazla kişi tarafından yapılan girişlerde ağ maksimum kullanıcı sayısına ulaşmış olabilir.

Bu bilgilerin yanı sıra kablosuz ağda yapılan şifre değişimleri ya da network yapılarının değişmesi sonrasında telefonunuzda eski bilgilerin kalmasıdır. Çözümü içinse kablosuz ağı cihazımızın hafızasından silerek yeniden oluşturulacak bağlantı ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

iPhone’ da Wi-Fi Bağlantı Nasıl Kaldırılır?

 • Öncelikli olarak Ayarlar ve ardından Wi-Fi seçeneğine tıklayın
 • Bağlı bulunan ağın hemen yanındaki ” i ” simgeye tıklayarak Bu ağı unut seçeneğine tıklamanız ile ağı kaldırmış olacaksınız
 • Daha sonra doğru olduğundan emin olduğunuz parola ile tekrar giriş yapmayı deneyin

Android ’ te Wi-Fi Bağlantı Nasıl Kaldırılır?

 • Öncelikli olarak Ayarlar ve daha sonra Wi-Fi seçeneğine giriş yapın
 • Burada bağlı olduğunuz ağa tıklayın ve gelen ekranda Unut seçeneğine tıklayarak ağı kaldırmış olacaksınız
 • Daha sonra doğru olduğundan emin olduğunuz parola ile tekrar giriş yapmayı deneyin

iPhone ve Android cihazlarda Wi-Fi bağlantı sorunu ve çözüm yolu konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

iPhone ve Android’ te Cihazın IP Adresini Bulma

iPhone ve Android’ te Uygulama Güncellemelerini Sadece Wi-Fi Üzerinden Yapma

Telefonu Gizli Aramalara Açma ve Kapatma

Telefonla Görüşme Anında Gelen Aramayı Nasıl Görebilirim?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Asu dedi ki:

  Detaylı bir anlatım olmuş Bilgi için teşekkürler emeğinize sağlık

  1. KILIC dedi ki:

   Teşekkür ederim Asu hanım