Uçak Modu’ nun Uçaklar Dışında Yaradığı Farklı Alanlar

Uçak Modu’ nun Uçaklar Dışında Yaradığı Farklı Alanlar

Çıkan sinyallerle uçağın teknik bileşenlerinde sıkıntı yaratmamak adına tüm bağlantıları ( Wi‑Fi, mobil geniş bant, Bluetooth, GPS, GNSS ve NFC ) telefonlarımızdaki uçak modu ile devre dışı bırakabilirsiniz.
Peki her akıllı telefonda bulunan “uçak modu” nun uçak dışında da işe yaradığını biliyor muydunuz?

  • Uçak Modu Özelliği Sayesinde Mesaj Okundu Bilgisi Göndermeyin!

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle SMS’ lerin yerini alan ve kullanıcılar arasında kesintisiz mesajlaşma ağı kuran “WhatsApp yada Messenger” gibi benzer uygulamaların bazılarında “okundu bilgisi gönderme” özelliği yer almakta. Tabi bu özellik kullanıldığında karşı tarafın mesajı okuyup okumadığını bilemiyorsunuz. Gelen mesajları çaktırmadan okumanın yolu “uçak modu” dur. Nasıl mı?

Herhangi bir sohbet uygulamasından gelen bir mesajı uçak modu açılarak baktığınızda, okundu bilgisi karşı tarafa gitmemektedir. Tabi uçak modu tekrar pasif duruma getirildikten kısa bir süre sonra okundu bilgisi gitmektedir. Gerçekten işe yarayan en azından karşı tarafa cevap vermek için size zaman kazandıran bir yöntemdir.

  • Pil Ömrü, Hızlı Şarj Etme ve Ağ Sorunlarını Giderme de Kullanabilirsiniz

Mobil operatörde sinyal kalitesinin düşük olduğu noktalarda uçak modu açıldığında daha kaliteli bir bağlantı kurmak adına yapmış olduğu denemelerin önüne geçerek, cihaz şarjının çabuk tükenmesinin önüne geçebilirsiniz. Uçak modu açılarak şarja takıldığında ise daha kısa sürede şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaşanılan herhangi bir ağ sorununda uçak modu açılıp-kapatıldığında tüm iletişim elemanlarını resetleyerek, kısa bir zamanda sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

  • Çocuklarınız İçin Güvenli Alan Oluşturabilirsiniz

Çocuklarınızın telefonunuzu kullanarak tehlikeli web sitelerinde dolaşmasından endişe ediyor, aynı zamanda mağazadan bir şeyler satın almasının önüne geçmek istiyorsanız, uçak modunu kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.