USB Kablolarda Büyük Değişim !

USB Kablolarda Büyük Değişim !

USB kablolar bilgi alışverişinde çok büyük kolaylık sağlayan ve yıllardır hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olsa da bazen sinir bozucu durumlar doğurabiliyor. USB girişine takmaya çalıştığımızda tersini düzünü bir türlü denk getiremediğimiz durumlar olmuştur. Artık bu sorunun da çözümü bulundu.

usb-resim

USB kablolar yıllardır kullanımda olsa da, tersini düzünü denk getirene kadar evirip çevirip USB girişlerine takmaya çalıştığımız zamanlar da bazen bu kablolar sinir bozucu olabiliyor. Böyle bir soruna bilim insanları neden çözüm getiremiyor sorusu herhalde herkesin aklından geçmiştir. Bu soruna sonunda geçtiğimiz nisan ayında belirlenen yeni USB’ ler sayesinde veri aktarım hızının daha da hızlı olacağı ve aynı zamanda tersi düzü olmayan USB kabloların iki yüzü de aynı girişe takılabileceği yönünde çözüm getirildi.

usb-3.1

Şuan da kullanımda olan USB 2.0′ lar şekilde yer alan Micro-B’ ye benzer boyutlarda olan USB’ ler, notebooklardan  tabletlere veya akıllı telefonlara kadar düşünülerek tasarlanmış. Standart olan kablolarda 3A, konnektörlerde 5A güç iletimi sağlayacak olan Type-C USB’ ler cihazların daha da hızlı şarj olmasına imkan sağlayacak.

Son olarak 10 Gpbs’ ye ulaşan veri aktarım hızları ile gelecek olan USB’ lerin asıl amacı olarak pek çok cihazda çalışabilecek tek bir kablo ve konnektörü ortaya çıkararak, farklı USB boyutlarından kurtulmak. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarınızı şarj eden USB Type-C kablosunu çevre birimlere de bağlayabilme imkanı sunacağı belirtiliyor.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.