Windows Server 2008 Deployments Services Kurulumu [Resimli Anlatım] – 1. Bölüm

A+
A-
Windows Server 2008 Deployments Services Kurulumu [Resimli Anlatım] – 1. Bölüm

Evet arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows Server 2008 ile gelen Windows Deployments Services (WDS) ne olduğunu ve nasıl kurulduğu hakkında bilgi vereceğim.

winsrvlogo

Bu servisin amacı; örneğin 50 tane bilgisayarı olan bir şirkette her makineye dvd üzerinden sistem kurulumu yapmak çok zaman almaktadır. Bu servis Server 2003′ te eski adıyla Remote Installition Server (RIS) geçmekte, yeni adıyla Windows Deployments Services (WDS) işletim sisteminin network üzerinden kurulabilmesi ve aynı zamanda çok sayıda makinanın kurulmasına yönelik daha basit ve aynı zamanda daha güvenlikli bir yapı sunmaktadır.

Windows Deployments Services (WDS) yapısı oluşturulacak network ortamında mutlaka Active Directory, DNS ve DHCP rollerinin yüklü olması gerekir.
Oluşturulacak işletim sisteminin image larının NTFS ile bölümlenmiş, server sisteminden bağımsız bir bölümde tutulmalıdır.
Network üzerinden kurulum yapılacak istemci makinalarda PXE desteği gerekmektedir.

Windows Server Deployments Services (WDS) kurulması :

1 : İlk olarak Server Manager açıp, Roles seçip buradan Add Roles tıklayın

dhcp1

2 : Açılan Select Server Roles pencerinden Windows Deployments Services rolü seçip, next diyelim.

wds1

3 : Bu gelen pencerede Deployements Server ve Transport Server seçili olarak next diyelim.

wds3

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.