Yakıt Tasarrufu için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yakıt Tasarrufu için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşınız kaç olursa olsun araba sahibi olmak hayatınızı kolaylaştıracak önemli bir ihtiyaçlardan bir tanesidir. Sıfır ya da ikinci el araç almaya karar verildiğinde, araba araştırılken aynı zamanda da malum yakıt masrafları da düşünülmektedir. Yakıt tüketimi hesaplama ve araç kullanırken yakıtta tasarruf etmenizi sağlayacak bilgilere BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Araba sahiplerinin en büyük endişelerinden biri yakıt masrafıdır. Yakıt tasarrufu sağlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Tabi temel olarak bakıldığında yüksek hız, ani hızlanmalar veya sürekli şerit değiştirme gibi durumlar tüketilen yakıtı daha da arttırmaktadır. Peki, yakıt tüketimi nasıl hesaplanır? Yakıt tasarrufu sağlayacak püf noktalar nelerdir?

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Depo boşaldıktan sonra aldığınız yakıtın maliyetini, yakıt ile gittiğiniz mesafeye böldüğünüzde gerekli cevaba ulaşabilirsiniz. Bu işlem sayesinde kilometre başına ne kadar yakıt tüketildiğini öğrenebilir ve bu doğrultuda gerekli önlemleri alabilirsiniz.


Yakıt Tasarrufu için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçlarda yakıt konusu, araç sahiplerinin sürekli rahatsızlık duyduğu bir durum haline gelmeye başladı. Araçlarda yakıt tüketimi, motor hacmi veya araç özelliklerine bağlı olduğu kadar kullanım şekline göre de bir o kadar bağlı bulunmaktadır. Araç sahipleri, kullandıkları araçlarının çok yaktığından genellikle şikayet ederler. Aslında yapılması gerekenler çok basittir. Nasıl mı?

Araç Bakımını Zamanı Gelince Yaptırın

“Buji, hava filtresi veya motor yağı” gibi araçta bulunan parçalar, yakıt tüketimini doğrudan ilgilendirmektedir. Yakıtta tasarruf sağlayabilmek için mutlaka araç bakımını zamanı geldiğinde yaptırmanızda fayda var.

Akaryakıt Tercihi

Maliyeti nedeniyle ucuz olan yakıt kullanılmamalıdır. Tabi kısa vade içerisinde her ne kadar kazanç sağlansa da, uzun vade göz önüne alındığında aslında kaybedilmektedir. Ayrıca kalitesi düşük olan yakıtların tercih edilmesi, araçta bulunan mekanik parçalara zarar verebileceği de unutulmamalıdır.

Lastikleri Kontrol Etme

Araç lastiklerinin yeteri kadar şişirilmiş olması dikkat edilmelidir. Üretici firmanın verdiği ölçüler doğrultusunda araç lastiklerinin şişirilmesi önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Aracın Hızına Dikkat Edilmesi

Araç hızına dikkat edilmesi, yakıt tasarrufu sağlamasının en kolay ve pratik yollarından biridir. Aracın hızı birden arttığında veya azaldığında yakıt normale oranla daha da hızlı bir şekilde tükenmektedir.

Ani Fren Yapılmaması

Yapılacak ani fren ya da manevralar, yakıtın daha da hızlı bir şekilde tüketilmesine neden olmaktadır. Bunun için daha yumuşak vites geçişleri sağlanmalı ve araç yavaş yavaş hızlandırılmalıdır.


Yakıt Depo Kapağının Ne Tarafta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.