Akıllı Telefonlar Aşırı Isınıyor, Neden Olabilir?

Akıllı Telefonlar Aşırı Isınıyor, Neden Olabilir?

Uzun süre kullanılan akıllı telefonlarda meydana gelen aşırı ısınma, akıllı telefon sahiplerinin ortak sorunu olarak bilinmektedir. Gelişen teknoloji ile yüksek donanımlara sahip cep telefonlarına bakıldığında malum akıllı olması göz önüne alındığında aşırı ısınma nedenin aslında buna bağlı olduğunu söylersek, pekte yanlış sayılmaz. Peki bu aşırı ısınmalar neden olabilir?

akilli-telefonlarin-isinma-sorunu

Olabilecek nedenlere bakıldığında bataryanın orijinal olmamasından tutunda, kullanılan şarj cihazına kadar ve hatta telefonları dış etkenlerden korumak için kullandığımız sentetik hammaddelerden üretilmiş olan kılıflar incelediğinde zamanla ısınmadan dolayı deforme olabileceğinden hava sirkülasyonunu kestiği ve buna bağlı olarak ta daha fazla ısınma yaratabileceği düşünceleri akla gelen ilk nedenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer farklı konuları da ele alarak sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Mobil veri ile 3G’ li internet bağlantısından tutunda, oyun oynanmasına ya da şarj olma esnasında meydana gelen ısınmalara kadar karşılaşılan durumları bu başlıklar halinde aşağıda daha detaylı bir şekilde ele alacağım.

Mobil veri desteği ile 3G’ li internet bağlantısından sonra telefonum çok fazla ısınıyor. Neden olabilir?

Mobil veri üzerinden 3G’ li internet te gezinmeye başladınız, örneğin Facebook veya Whatsapp üzerinden yapılan yazışmaların içerisine bir de yer bildirimleri girdiğinde mobil verideki trafiği arttıracağından daha da fazla ısınmaya neden olmaktadır. Eğer bulunulan ortamda Wi-Fi ağı mevcut ise bağlantıyı buradan gerçekleştirirsek cihazın daha az ısınmasını sağlayabiliriz.

Oyun oynuyorum, buna bağlı olarak telefonum çok fazla ısınıyor. Neden olabilir?

Akıllı telefon üzerinde oyunu çalıştırdığınız, oyun içerisindeki grafik ve efektler düşünüldüğünde “İşlemci, Ram ve Ekran Kartı” devreye gireceğinden dolayı sistemi yormaktadır ve buna bağlı olarak ta çok daha fazla ısınmaya sebep olmaktadır.

Ayrıca oyun online ortamda oynanıyorsa mobil veri üzerinden 3G’ li internet desteği ile oynanılacağı düşünüldüğünde çok daha fazla ısınma problemine yol açacaktır. Akıllı telefon üzerinden online ortamda oynanılacak oyun var ise Wi-Fi ağı üzerinden oynanılması, mobil veri bağlantısına göre daha az ısınma yaratacağından batarya da az kullanılmış olur böylece.

Akıllı telefonum şarja takılıyken çok fazla ısınıyor. Neden olabilir?

Şarja takılı olan akıllı telefon, aslında toparlanması için bir nevi dinlemeye bırakılan bir varlık gibidir. Tabi sizde şarja takılı olan akıllı telefon ile mobil veri bağlantısı üzerinden internet te gezindiğiniz de ya da oyun oynayabilme ihtimali de düşünüldüğünde, daha önce yukarıda sıraladığım nedenlerden daha da hızlı cihazın ısınmasına yol açıyorsunuz demektir. Bu durumun nedeni açık aslında gerilim ile dolması için bırakılan cihazın adeta dinlenmesine izin verilmeden sürekli çalışır durumda tutulması anlamını taşır, bu da cihazın tekrar tekrar yorulmasına yol açar. Kısacası bir bataryanın aynı anda hem dolup hemde kullanılması telefonun ısınmasına neden olmaktadır.

Aslında diğer bir noktadan bakılacak olursak ta şarjda iken telefona müdahale etmesek dahi enerji yüklediğinden dolayı yine azda olsa ısınmaktadır.

batarya-kapasiteleri

Konuyu sonuç olarak özetlersek; mobil veri bağlantısını kullanmadığınız sürelerde kapalı tutmanız, akıllı telefon üzerinden İnternet’e girmek istediğimizde mobil veri bağlantısı yerine, Wi-Fi kablosuz ağ bağlantısını kullanmanız ya da akıllı telefon şarja takılı durumdayken mobil veri bağlantısını kullanmaz ya da oyun oynamaz iseniz bu sayede cihazın daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.