Chrome Klavye Kısayolları

A+
A-
Chrome Klavye Kısayolları

İngilizce terimiyle Web Browser olarak bilinen (Web tarayıcısıInternet tarayıcısıAğ tarayıcısı veya Web göz atıcısı) kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlayan bir yazılımdır. İşletim sisteminin en gözde elemanlarından birisi olduğunu söyleyebileceğim web tarayıcılarının kullanımını kolaylaştıran birkaç kısa yoldan bahsetmek istiyorum.

Neredeyse çoğu kullanıcı tarafından bilinen ama unutulan ya da hiç bilinmeyen tarayıcı kısa yolları;

Tarayıcılarda Kullanımı Kolaylaştıracak Klavye Kısa Yolları

  • CTRL – Enter

Adres çubuğu alanına (www. ile başlayan ve .com uzantısı ile biten) herhangi bir adres yazılmak istendiğinde, adres yazılıp sonrasında CTRL + ENTER tuş kombinasyonu kullanıldığında otomatik olarak .com eklenecektir.


  • ALT – D

Herhangi bir web sayfası incelenirken farklı bir adrese gidilmek istendiğinde elinizi mouse a götürmek zorunda değilsiniz. Normalde mouse ile adres çubuğuna tıklamak yerine, ALT tuşu ile birlikte D tuşuna basılması adres çubuğunu aktif hale getirecektir.


  • CTRL – T

Yeni sayfa açılmak istendiğinde yeni bir pencere açmak yerine, mevcut pencere içerisinde yeni bir sekme açılması tarayıcılar için gerçekten çok kullanışlı bir özellik. Bu işlem için klavyeden CTRL + T tuş kombinasyonun kullanılması yeterlidir.


  • CTRL – F4

Tarayıcı üzerinde yeni bir sekme açmanın kısa yolundan bahsettikten hemen sonra sekmelerin kapatılması için kullanılabilecek kısa yoldan da bahsedelim. Klavyeden CTRL + F4 tuş kombinasyonu kullanılmasıyla beraber aktif olan sekme kapanacaktır.

Not: Tarayıcıda sadece bir sekme açık durumdayken bu işlemi gerçekleştirdiğinizde Internet Explorer ve Google Chrome’ da tarayıcıyı tamamen kapatırken, Mozilla Firefox ve Opera da ekranı boşaltmakta, Safari’ de ise tepkisiz kalmaktadır.


  • CTRL – D

Yer imleri ya da yer işaretleri adıyla bilinen bölüm, Web ortamında gezinirken keşfedilen ve daha sonra tekrardan bakmak isteyeceğimiz sayfaları saklamak amacıyla her zaman elimizin altındadır. CTRL + D tuş kombinasyonu ile incelemekte olduğunuz sayfayı rahatlıkla kayıt altına alabilirsiniz. Ayrıca kaydedilen sayfayı görme ve düzenleme içinde CTRL + B tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


  • F5

İncelemekte olduğunuz sayfanın yeniden yüklenmesi (yenilenme) istendiğinde, elinizi mouse a götürmek yerine klavyede yer alan F5 tuşunu kullanabilirsiniz.


  • CTRL – F

İncelemekte olduğunuz belgenin içinde bir sözcüğü bulmak istediğinizde CTRL tuşuyla birlikte F tuşuna basarak arama formunu aktif hale getirebilirsiniz. Farklı tarayıcılarda farklı kullanım özelliklerine sahip olan arama özelliklerinin en önemli ortak noktası, aynı kısayol tuşlarıyla açılıyor olmaları.


  • CTRL – Mouse Tekerleği

İncelemekte olduğunuz Web sayfası üzerinde sayfayı büyütmek ya da küçültmek istediğinizde, tarayıcı arayüzünde bulunan yakınlaştırma bölümü kullanılabilmektedir. Tabi buna mecbur değilsiniz. Klavyenizdeki CTRL tuşuna basılı tutularak, mouse tekerleğini hareket ettirdiğinizde sayfa içeriğinin büyütülüp küçüldüğünü göreceksiniz.


Chrome klavye kısayolları konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

Tarayıcılarda Varsayılan Olarak Bulanan Arama Motorları Nasıl Kaldırılır?

Tarayıcılarda Not Alma ve Kaydetme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gizli Modu Tarayıcılarda Varsayılan Olarak Nasıl Ayarlayabilirim?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.