Tarayıcılarda Varsayılan Olarak Bulanan Arama Motorları Nasıl Kaldırılır?

Tarayıcılarda Varsayılan Olarak Bulanan Arama Motorları Nasıl Kaldırılır?

İngilizce terimiyle Web Browser olarak bilinen (Web tarayıcısıInternet tarayıcısıAğ tarayıcısı veya Web göz atıcısı) kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlayan bir yazılımdır. İşletim sisteminin en gözde elemanlarından birisi olduğunu söyleyebileceğim web tarayıcılarında arama motoru denildiğinde ise şüphesiz ki akla ilk gelen Google olmaktadır. Tabi diğer arama motorlarının da kullanıcılar tarafından tercih edildiğini söyleyebilirim. Hali hazırda kullandığınız arama motoru yanında kullanabileceğiniz birkaç arama motoru da bulunmaktadır. Arama motorları arasından birini kullanmayı tercih ediyor, diğerlerini kullanmak istemiyor ve kaldırmak istiyorsanız, Google Chrome yada Mozilla Firefox tarayıcılarında kullanmadığınız arama motorları nasıl kaldırılır? sorusunun çözümünü makalenin devamında bulabilirsiniz.

Mozilla Firefox’ ta arama motorları nasıl kaldırılır?

Firefox’ ta varsayılan olarak ” Google, Bing, Yandex, Yahoo, DuckDuckGo ve Wikipedia ” arama motorları yerini almaktadır. Bu arama motorlarından sadece birini kullanıyorsanız, geri kalanları rahatlıkla kaldırabilir yada yenilerini ekleyebilirsiniz. Nasıl mı?

  • Öncelikli olarak Mozilla Firefox tarayıcısı üzerinde hemen sağ tarafta üst köşede yer alan menüden (üst üste üç çizgi) tıklayın ve ardından ” Seçenekler ” e tıklayın
  • Daha sonra gelen ekran üzerinden sol tarafta yer alan ” Arama ” sekmesine tıklayın
  • Ekranı aşağıya doğru kaydırdığınızda ” Tek tıklamalı arama motorları ” bilgisini göreceksiniz. Bu kısımda tarayıcıda yer alan arama motorları listelenmektedir. Kullanmak istemediğiniz arama motorunun hemen yanında bulunan tik işaretini kaldırarak yada bir defa tıkladıktan sonra sağ alt tarafta beliren Kaldır butonuna tıklayarak ta kaldırabilirsiniz

Arama-Motoru-Kaldirma-1

  • Tabi daha sonra tekrardan eklemek istediğinizde yine aynı başlık altında sol alt tarafta bulunan ” Daha fazla arama motoru bul ” seçeneğine tıklayarak, alternatif olarak bulunan arama motorlarının yer aldığı eklenti sayfası üzerinden eklemeyi gerçekleştirebilirsiniz

Google Chrome’ da arama motorları nasıl kaldırılır?

Chome’ un kullanıcı arayüzü Firefox’ ta olduğu gibi karışık değil. Adres çubuğuna

chrome://settings/searchEngines

yazılarak, varsayılan kayıtlı arama motorlarına ulaşabilir, hemen sağ tarafında bulunan menü üzerinden rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Arama-Motoru-Kaldirma-2

Tarayıcılarda varsayılan olarak bulunan arama motorları nasıl kaldırılır sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.