iPhone’ u Elime Aldığımda ya da Ekrana Dokunduğumda Açılmasın!

iOS
A+
A-
iPhone’ u Elime Aldığımda ya da Ekrana Dokunduğumda Açılmasın!

Gelişen teknolojiyle bir çok kolaylık sunan iPhone cihazlarında, ekrana dokunarak uyandırabileceğiniz gibi telefonu elinize alarakta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar kullanışlı bir özellik olarak görünse de, telefon merakı olan küçük bir çocuğun olduğu düşünüldüğünde bu durum sıkıntı oluşturabilmektedir. Nasıl mı? “Telefon ekranı açılıp, bir süre yanlış girilen parola sonucunda telefonun geçici de olsa kullanım dışı kalabilmesi gibi.”

Şu an her şeyi merak eden keşfetmek isteyen kızım, telefonu fark edip ekrana dokunduğunda yanlış girilen şifrelere bağlı olarak iPhone kendini korumaya almakta. Buna bağlı olarakta açılması için belirli bir süre beklemek durumunda kalmaktayım. Benim için sorun olan bu durumu nasıl çözebilirim?” sorusu ile karşılaştım. Gelin beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım..

iPhone, “güç tasarrufu ve güvenlik” sebebiyle ekranı kapatır ve kilitler. Kullanılmadığı zamanlarda ise uyku durumuna alır. Tekrar kullanılmak istenildiğinde ise hızlı bir şekilde uyandırılabilir ve kilidin açılmasını sağlayabilirsiniz. Ekrana dokunulduğunda veya telefonun kaldırılmasıyla ekranın uyandırılması yani açılması her ne kadar kullanıcı odaklı olduğu düşünülse de, bazı kullanıcıları sıkıntıya düşürebilmektedir.  

Aslında buradaki amaç;  “güç düğmesine basılmadan, kilit ekranına bakılmasıdır.” Varsayılan olarak aktif olan bu özelliği telefon üzerinden değiştirilecek bir ayarla pasif duruma getirebilirsiniz. Bu özelliği pasif konuma getirebilmek için aşağıda yer alan ipuçlarını izlemeniz ve beraberinde uygulamanız yeterli olacaktır.

Uyandırmak için Kaldır Özelliğini Etkin Hale Getirme

  • Öncelikli olarak Ayarlar menüsüne dokunun ve ardından Ekran ve Parlaklık‘ a dokunun
  • Burada aktif halde bulunan Uyandırmak için Kaldır” seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır

Uyandırmak için Dokun Özelliğini Etkin Hale Getirme

  • Öncelikli olarak Ayarlar menüsüne dokunun ve ardından Erişilebilirlik‘ e dokunun
  • Buradan Dokunma seçeneğine dokunun
  • Burada aktif halde bulunan Uyandırmak için Dokun” seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır
iPhone-Uyandirmak-icin-Dokun-1

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “iPhone’ u Elime Aldığımda ya da Ekrana Dokunduğumda Açılmasın!” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

iPhone’ unuzun Belirli Süreli Dokunmalara Yanıt Vermesini Sağlama” haberini okumak için buraya tıklayın

iPhone’ da Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.