Excel’ de Doldurma Tutamacı’ nı Devreye Alma yada Gizleme

Excel’ de Doldurma Tutamacı’ nı Devreye Alma yada Gizleme

Harflerle isimlendirilmiş hücrelerden ve numaralandırılmış sıralardan oluşan, her türlü veriyi tablo yada liste olarak tutup bu verilere ihtiyaç duyduğumuzda gerekli olan hesaplamaları ve analizleri yaparak karşımıza getiren Excel’ de, muhtemelen herkes tarafından bilinen yada bilinmeyen işinize yarayacağını düşündüğüm bir ayrıntıyı sizinle paylaşmak istedim.

Doldurma Tutamacı “; günler, haftalar ve yılların yanı sıra rakamlar ve daha pek çok verinin çalışma sayfasına elle girilmesi yerine bir düzeni izleyen veya diğer hücrelerdeki verileri temel alarak, hızlı bir şekilde hücrelere oluşturmaya imkan sağlayan bu özellik yapması gerekli olan bu görevi yerine getirmiyor ve bu sorunun giderilmesi için yapılması gereken işlemleri merak ediyorsanız, makalenin devamına göz atmanız yeterli olacaktır.

Excel’ de Doldurma Tutamacı’ nı devreye alma yada gizleme nasıl yapılır?

  • Öncelikli olarak yeni bir proje yada üzerinde çalıştığınız Excel dokümanını açın, ardından solda en üst tarafta yer alan  Dosya ” sekmesine tıklayın
  • Gelen kısımdan ” Seçenekler ” e tıklayın
  • Daha sonra karşınıza gelen Excel Seçenekleri penceresinden ” Gelişmiş ” e tıklayın

excel-doldurma-tutamaci-1

  • Düzenleme seçenekleri ” başlığı altında yer alan ” Doldurma tutamağını ve hücre sürükleyip bırakmayı etkinleştir ” seçeneğini onaylayıp, Tamam tuşuna basılması yeterli olacaktır

excel-doldurma-tutamaci-2

  • Bu özelliği kullanmak istemiyorsanız, onay tikini kaldırmanız yeterli olacaktır

Excel’ de Doldurma Tutamacı’ nı devreye alma yada gizleme konusunu hakkında paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Mehmet Yaşar KURUÇELİK dedi ki:

    İyi günler,
    Bilgisayarıma format atıldıktan sonra excel sayfasındaki hücreleri seçip sürükle bırak yaptığımda “Panoyu boşaltamadık. Şu an başka bir program tarafından kullanılıyor olabilir.” diye bir uyarı alıyorum. Tamam deyince sürüklemeyi yapıyor. Ancak excelle sık çalışan biri olarak beni çok yoruyor. Ne yaptıysam çözemedim. Office’i iki kez silip kurduk. Yine olmadı. Yardım ederseniz memnun olurum.

    1. KILIC dedi ki:

      İyi günler,
      Bu hata büyük olasılıkla bir eklentinin yüklenmesine bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hususta kontrol edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

      Öncelikli olarak bir tarayıcı eklentisi yüklemiş olabilirsiniz. Panoyu kullanabilecek eklentiler, bu kısımda yer alıyor olabilir. Kullanmış olduğunuz tarayıcıyı (Internet Explorer, Firefox veya Google Chrome) kontrol edin.

      Son zamanlarda yüklediğiniz yeni bir bir yazılım oldu mu? Eğer bu duruma neden olabilecek yeni bir yazılım yüklüyse, sorunu gidermek adına onu kaldırmayı deneyin.

      Eklentilerin office içerisine kurulması da mümkündür. Soruna neden olabilecek tüm eklentilerin kontrol edilerek, şüpheli olarak görülen eklentinin kaldırılması gerekebilir.

  2. Mehmet Yaşar KURUÇELİK dedi ki:

    Kontrol edeceğim. İlginize teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim..

    1. KILIC dedi ki:

      Ben teşekkür ederim Mehmet Yaşar bey, umarım faydalı olur