Excel’ de Rastgele Sayı Üretme Yöntemi

A+
A-
Excel’ de Rastgele Sayı Üretme Yöntemi

Numaralandırılmış sıralardan ve harfler ile isimlendirilmiş hücrelerden oluşan bir hesap tablosu programı olarak karşımıza çıkan Excel, her türlü veriyi tablo yada liste olarak tutup bu verilere ihtiyaç duyulduğunda gerekli olan hesaplamaları ve analizleri yaparak karşımıza getirir. Ayrıca var olan veriler ile özetler hazırlayabildiğimiz gibi sorgulama yapabilir, grafik çizebilir, hatta kolay ve hızlı bir şekilde raporlar hazırlayabilirsiniz. Excel’ de çok sayıda formül hazır olarak gelmektedir. İhtiyaç duyulan ama çok kişinin de fazla bilmediği işinizi kolaylaştıracak bir iki formülden bahsetmeye çalışacağım.

Makro kullanılmadan, formüllerin yardımı ile istenilen sayı aralığında Excel’ de rastgele sayı üretmeniz mümkün. Rastgele tam sayı ya da ondalıklı sayı oluşturabilmek için aşağıdaki formülleri herhangi bir hücreye kopyalayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Excel’ de rastgele tam sayı üretmek için gerekli olan formül;

=TAMSAYI(S_SAYI_ÜRET()*250+1)

( 1-250 arasında tam sayıları karşınıza getirir )

  • Excel’ de rastgele ondalıklı sayı üretmek için gerekli olan formül;

=S_SAYI_ÜRET()*100

( 0-100 arasında ondalıklı sayıları karşınıza getirir )

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.