Girdiğiniz Sitelerin Görünmesini İstemiyorsanız!

Girdiğiniz Sitelerin Görünmesini İstemiyorsanız!

Bilgisayarınızı kullanabilen herkes, tarayıcı geçmişinize rahatlıkla ulaşabilir. Eğer sizde her gün kullandığınız ve sıklıkla ziyaret ettiğiniz “Sitelerin görünmesini engellemek istiyorum” diyorsanız, tarayıcı geçmişi ile ilgili tüm detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Tarayıcılarda geçmişi temizlemenin yanı sıra gizli sekme özelliği ile internete giriş yapıldığında geçmişinizin kaydedilmediği için görüntülenmesi gibi bir ihtimal kalmamaktadır. Tabi bu tarz özelliği kullanmak istemiyor ve direkt olarak tarayıcınızın geçmişi kaydetme özelliğini kapatmak istiyorsanız, tüm tarayıcılar için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla FirefoxOpera gibi tarayıcılar üzerinde geçmişi kaydetmeme özelliğinin aktif edilmesi ile girdiğiniz siteler, artık tarayıcıyı kapattıktan sonra tamamen silinecektir.

Mozilla Firefox’ ta Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır?

  • Öncelikli olarak Mozilla Firefox tarayıcı üzerinden Ayarlar sekmesine tıklayın.
  • Daha sonra Gizlilik sekmesi altında bulunan Geçmiş seçeneğinde yer alan “Geçmişi asla hatırlamasın” seçeneğini seçiyoruz.

Google Chrome’ da Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır?

Google Chrome tarayıcısında maalesef böyle bir özellik bulunmamaktadır. Kullanıcılar Chrome tarayıcıda

  • CTRL + SHIFT + N ” tuş kombinasyonunu kullanarak gizli sekme açabilir.
  • CTRL + SHIFT + DELETE ” tuş kombinasyonunu ile de geçmişi kolayca temizleyebilir.

İnternet Explorer’ da Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır?

  • Internet Explorer üzerinden “İnternet seçenekleri” ne giriş yapın.
  • Gözatma geçmişi altında yer alan “Ayarlar” a giriş yapın.
  • Daha sonra Geçmiş altında bulunan “Internet Explorer’ ın ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini kaç gün saklaması gerektiğini belirtin”, “Sayfaların tutulacağı gün sayısı” değerini 0 (sıfır) olarak değiştirin.

Opera’ da Geçmişi Kaydetmeme Özelliği Nasıl Ayarlanır?

Opera tarayıcısı üzerinde Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > Geçmiş seçeneklerini takip ederek, gezinilen siteleri hatırlama seçeneğini işaretleyin.

Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera tarayıcılarında geçmişi kaydetmeme özelliği bu şekilde yapılmaktadır. Versiyon ya da sürüme göre bu bilgiler farklılık gösterebilir, genel itibari ile sistemin ayarlanma mantığı bu şekildedir.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.