Gizli Olan Dosya Uzantılarını Göstermenin En Kısa Yolu

Gizli Olan Dosya Uzantılarını Göstermenin En Kısa Yolu

Bilgisayar sistemindeki dosya ve uygulamaların hangi biçime ve formata ait olduğunu belirtmek amacıyla bulunan son takılara dosya uzantısı denilmektedir. Windows sistemlerinde bu uzantılar, varsayılan olarak gizli gelmektedir. Gizli olan tüm bu dosya uzantılarının görünür hale gelmesini, klasör seçeneklerinin düzenlenmesiyle sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Bütün bu dosya uzantıları, dosya adı bitiminden hemen sonra nokta (.) ile başlamaktadır. Örneğin Microsoft Office çalışması üzerinden kaydedilen bir Word dokümanının adının sonunda “.docx” takısı yer almaktadır. Bu uzantıları görünür halde bırakmak sistem için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Aksine bilgisayarı daha da güvenle kullanmanızı sağlamaktadır.

Gizli Olan Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir?

Bilgisayarı daha da güvenle kullanmaya yardımcı olan dosya uzantılarının gösterimi için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Öncelikli olarak “Klasör Seçenekleri” ne ulaşın. Bunun için malum klavyenin büyük önem taşıdığı bilgisayarları kullanırken “Klasör Seçenekleri” ne hızlı bir şekilde ulaşabilmenin klavye kısayolu;
  • Windows + E tuş kombinasyonunu kullanarak, Dosya Gezginini açın daha sonra aşağıdaki tuş kombinasyonunu kullanın

Chrome Ayarlar

  • Yukarıdaki sekmelerden Görünüm’ e tıklayarak aktif edin
  • Burada “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” kutucuğunda ki var olan tik kaldırın. Ardından Uygula ve Tamam butonuna tıklayın

gizli-olan-dosya-uzantilarini-gostermenin-en-kisa-yolu-1

Tam aksi durum yani dosya uzantılarının gizlenmesi istediğinde ise yine aynı yol izlenerek, bilinen dosya türleri için uzantıları gizle kutucuğuna tıklayıp bir tik atalım yine değişikleri Uygula ve Tamam diyerek kaydedelim.

Gizli olan dosya uzantılarını göstermenin en kısa yolu konusunda paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.