Dosya Gezginine Hızlı Erişim Kısayolları Ekleme

Dosya Gezginine Hızlı Erişim Kısayolları Ekleme

Her geçen gün gelişen grafik arabirimleri, görsel iletilerle kullanım kolaylığı sağlayan ve kullanıcıların en çok tercih ettiği Windows 10 işletim sistemine sahip, klavyenin büyük önem taşıdığı bilgisayarları kullanırken “Dosya Gezgini” nde size oldukça yardımcı olacağını düşündüğüm muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen ya da hiç bilinmeyen bir ipucundan bahsetmek istiyorum.

Bazı zamanlar herhangi bir klasöre ulaşılmak istendiğinde klasörleri defalarca açarız. Bu klasörleri çok sık kullanıyor ve rahatlıkla ulaşmak istiyorsak hızlı erişime sabitleyebiliriz. Peki, dosya gezginine hızlı erişim kısayolları nasıl eklenebilir?

Dosya Gezginine Hızlı Erişim Kısayolları Nasıl Eklenir?

 • Görev Çubuğundaki kısayola tıklayarak ya da Windows + E tuş kombinasyonu kullanılarak, Dosya Gezgini’ ni açın
 • Daha sonra kısayol oluşturulmak istenilen klasöre gidin
 • Mouse sağ tuşuna tıklayarak, “Hızlı erişime sabitle” seçeneğine tıklayın

Dosya-Gezginine-Hizli-Erisim-Kisayollari-Ekleme-1

 • Bu işlemin ardından klasör hemen hızlı erişim listesinin altında görünecektir

Hızlı Erişim Kısayolları Nasıl Sıralanmaktadır?

Bu sıralama varsayılan olarak sizin tarafınızdan eklediğiniz sıraya göre listelenmektedir. Buradaki kısayolları aşağı yukarı sürükle bırak işlemiyle önem sıranıza göre sıralayabilirsiniz.

Hızlı Erişim Kısayolları Nasıl Silinmektedir?

Bizim için önemli olan klasörün artık bir önemi yoksa ve bu klasörü hızlı erişimden kaldırmak istiyorsak, aşağıdaki adımların takip edilmesi yeterli olacaktır.

 • Öncelikli olarak Dosya Gezgini’ ni açın
 • Hızlı erişim seçeneği üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayın ve “Yeni pencerede aç” seçeneğine tıklayın ya da aynı pencerede açılması isteniyorsa hızlı erişime direkt olarak tıklayın
 • Açılan pencerede artık hızlı erişimde görmek istemediğiniz klasörü seçin, mouse sağ tuşuna tıklayın ve “Hızlı erişimden sabitlemeyi kaldır” seçeneğine tıklayın. İsterseniz tek klasör seçebileceğiniz gibi aynı anda birden fazla klasör seçimi de yaparak hızlı erişimden kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz

Dosya-Gezginine-Hizli-Erisim-Kisayollari-Ekleme-2

Dosya gezginine hızlı erişim kısayolları ekleme konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. esme dedi ki:

  Harika bir özellikmiş işime yaradı, teşekkürler

  1. KILIC dedi ki:

   Paylaşımın yararlı olmasına sevindim Esme hanım, iyi çalışmalar

 2. tuba dedi ki:

  Çook işime yarayacak artık önemli olan her şeyi hızlı erişime sabitleyip rahatlıkla ulaşabileceğim emeğinize sağlık sağolun

  1. KILIC dedi ki:

   Siz de sağolun. Selamlar