Instagram’ da Karanlık Modu Etkinleştirme [iOS & Android]

Instagram’ da Karanlık Modu Etkinleştirme [iOS & Android]

Popülerliği her geçen gün artan fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram‘ da, “karanlık mod özelliği nedir?“, “karanlık mod özelliği ne işe yarar?“, “Karanlık moda geçiş nasıl sağlanır?” Gelin beraber bu sorulara yanıt bulmaya çalışalım.

Sosyal medya platformlarının çoğunda koyu tema yani diğer bir değişle karanlık mod özelliği bulunuyor. Bu özelliği kullanıcılarına sunan platformlardan birisi de Instagram. Peki, Instagram Karanlık Mod özelliği nedir, nasıl kullanabilirsiniz?

Instagram Karanlık Mod Özelliği Nedir?

Karanlık mod, günümüzde akıllı telefonlar dahil olmak üzere birçok geliştirici tarafından kullanılıyor. Instagram, WhatsApp, Twitter gibi birçok uygulamada yer alan karanlık mod, fotoğraf ve yazıların dışında kalan ekrandaki renkleri siyaha yaklaştırarak hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de gözlerinizin daha az yorulmasını sağlıyor. Koyu tema olarak da kullanıcılar tarafından bilinen karanlık modda direkt mesaj ve IGTV‘ de kullanılabiliyor.

Karanlık modu, Instagram’ ın mobil platformlarında iOS 13, Android 9.0 ve üst sürümlerine sahip cihazlarda etkinleştirip, kullanabilirsiniz.

Instagram Karanlık Mod Özelliği Nasıl Kullanılır?

Dark Mod, Koyu Tema, Siyah Tema, Karanlık Tema, Gece Modu olarak da adlandırılan karanlık mod özelliğini Instagram’ da aktifleştirmek için;

1- Instagram Karanlık Mod Özelliğinin iOS Cihazlarda Kullanımı

  • Öncelikli olarak “Ayarlar” menüsüne gidin
  • Ekran ve Parlaklık” seçeneğine dokunun
  • Gelen kısımda “Koyu” modu seçin (Burada “Koyu mod açık” veya “Koyu mod kapalı” ya dokunarak seçimi değiştirebilirsiniz)

Koyu Mod’ u gün batımında veya belirli bir saatte otomatik olarak devreye girecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler;

  • Öncelikli olarak “Ayarlar” menüsüne gidin
  • Ekran ve Parlaklık” seçeneğine dokunun, ardından “Otomatik” seçimini etkinleştirin
  • Burada “Seçenekler” e dokunarak “Koyu Mod” için bir zamanlama ayarlayın

2- Instagram Karanlık Mod Özelliğinin Android Cihazlarda Kullanımı

  • Android cihazınızdan Instagram‘ a girişi sağlayın
  • Ayarlar” menüsünden “Tema” yı seçin
  • Karanlık” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır

Not: Karanlık modu cihazın ayarlar bölümü üzerinden ayarlarsanız, bir çok uygulama daha gece moduna geçecektir.

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Instagram’ da Karanlık Modu Etkinleştirme” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Instagram’ da Arama Geçmişini Silme

Instagram’ da İstatistikler Nasıl Görüntülenir?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.