iOS’ ta Otomatik Kelime Düzeltme Nasıl Kapatılır?

iOS’ ta Otomatik Kelime Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Apple üretimi olan mobil cihazları kullanırken, en çok rahatsızlık duyulan noktalardan biri de otomatik kelime düzeltme özelliğidir. Yazı yazarken kullanıcılara kolaylık sağlamayı amaçlayan bu özellikten eğer sizde rahatsızlık duyuyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Nasıl mı? İşte cevabı…

ios-oto-kelime-duzeltme

Bir çok dili destekleyen sözlük ve otomatik kelime tamamlama özelliği bulunan iOS işletim sistemine sahip cihazlarda, siz bir kelime yazarken yazacağınız kelimeye yakın kelimeleri karşınıza getirerek, yazım hızınızı arttırma konusunda önerilerde bulunarak büyük kolaylık sağlamaktadır. Tabi bazı zamanlarda kelimeleri yanlış yazmanıza neden olabildiğinden can sıkıcı bir durumda oluşturmaktadır. Eğer bu durum sizde de rahatsızlık uyandırıyorsa; “Otomatik Düzeltme” adı ile yer alan seçeneğini devre dışı bırakarak çözüm getirebilirsiniz.

  • Öncelikli olarak cihazın ana ekranından “Ayarlar” menüsüne girin.
  • Ayarlar menüsü içerisinden “Genel” sekmesine tıklayın.
  • Ardından Genel menüsünde alt tarafta yer alan “Klavye” sekmesine tıklayın.
  • Buradan “Otomatik Düzeltme” seçeneğini “Pasif” hale getirerek kapatmış oluyorsunuz.

IMG_08810001

Artık siz bir kelime yazarken tahminde bulunmayacağından yazı yazmanız daha kolay ve bir o kadar da keyifli hale gelecektir. Tekrardan eski düzene döndürmek istediğinizde ise yukarıdaki adımları tekrardan uygulayarak “Otomatik Düzeltme” yi aktif hale getirebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.