iPhone’ da Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü

iOS
A+
A-
iPhone’ da Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü

Gelen çağrıya cevap verebilmek için telefonu kulağımıza götürdüğümüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağımızdan çektiğimizde ise ekranın açılmasını sağlayan bir yakınlık sensörü bulunmaktadır. Bu sensörün görevini yapmaması akıllı telefonlarda yaşanılan problemlerden biri olarak gösterilebilir. iPhone’ da yakınlık sensörü çalışmıyor ise, telefon kulağa götürüldüğünde ekran kapanmaz.

Tüm markaların akıllı telefon modellerinde, telefonun genelde sağ veya sol üst tarafında hoparlör (ahize) yanında yer almaktadır. Telefonla konuşma esnasında telefonun ekranı kararmıyorsa veya görüşme yapılırken telefonun üst tarafını hoparlörün bulunduğu alanı kapattığımızda ekran kapanmıyorsa yakınlık sensörünün arızalı olduğu düşünülebilir. Peki, yakınlık sensörü çalışmıyorsa bu durum neden kaynaklı olabilir?

iPhone’ da Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Nedeni ve Çözüm Yolu

1. Başlıca sebeplerinden birisi kullanılan “ekran koruyucusu” dur.

  • Çözümü: Kılıfı tamamen çıkartmayı deneyin. Böylelikli sorunun bu durumdan kaynaklı mı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Büyük olasılıkla bu yöntem işinize yarayacaktır

2. Gösterilecek diğer sebep ise “sensör soketi arızası” dır. Peki, sensör soketi ne sebepten dolayı arızalanır?

  • Telefonun aldığı herhangi bir darbe sonucunda soketin kırılması ya da çatlaması
  • Soket yuvasının yerinden ayrılması
  • Ekranda meydana gelen kırılma sonucu soket önünün kapanması
  • Sıvı, nem ve benzeri maddelerin temasından kaynaklı oluşabilecek oksitlenmeler

NOT:Ekran koruyucu” çıkartılıp, deneme yapıldığında sorun halen devam ediyorsa yukarıda bahsettiğim “Sensör Soketi Arızası” ndan kaynaklanmaktadır. Bu işlem teknik bir arıza olduğundan yetkili bir servisin müdahalesi gerektirmektedir.

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “iPhone’ da Yakınlık Sensörü Problemi ve Çözümü” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

Telefonum Arama Yapmıyor! Sorunu ve Çözüm Yolları” haberini okumak için buraya tıklayın

Görüşmelerde Yaşanan Ses Sorunu ve Çözümü” haberini okumak için buraya tıklayın

Rehberde Olmayan Numaralardan Gelen Çağrıları Sessize Alma” haberini okumak için buraya tıklayın

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.