Notebook Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Notebook Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Günümüzde bir takım şüphelerden dolayı kullanıcılar, dizüstü bilgisayarlarında bulunan dahili görüntüleme (webcam) aygıtlarını geçici olarak kapatarak, devre dışı bırakmak istemekte. Kamerayı bantlamak kullanıcılar tarafından kullanılan en temel çözüm olarak bulunmakta. Tabi cihazın tam anlamıyla devre dışı bırakıldığından emin olmak için aygıt yöneticisinin kullanılması gerekmektedir. Her ne kadar bazı cihazlarda kamerayı açıp kapatabileceğiniz özel tuşlar bulunuyor olsa da, her cihazda işinize yarayacak olan bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cihazlarda yer alan web kamerası ve mikrofonlar, tahmin bile edilemeyecek güvenlik risklerine kapı aralayabilirler. Sizin haberiniz olmadan habersiz devreye alınarak, fotoğraf ya da videonuz çekilebileceği gibi mikrofon da aktif edilerek ortamdaki sesler kayıt altına alınabilir.

Notebook Kamerası Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bilgisayarda yerleşik olarak bulunan kamerayı devre dışı bırakabilmek için Windows Aygıt Yöneticisi’ ni kullanabilirsiniz.

  • Öncelikli olarak Aygıt Yöneticisi’ ne ulaşabilmek için Windows + R tuş kombinasyonu kullanılarak, Çalıştır penceresine ulaşın
  • Çalıştır penceresine devmgmt.msc bilgisini girin, Enter tuşuna basın ve Aygıt Yöneticisi’ ni açın. Görüntülenen ekranda donanım bilgilerinizin olduğu liste sıralanacaktır
  • Kameralar ismi ile yer alan kısımda PC’ nin kamerasını göreceksiniz. Devre dışı bırakmak için sağ tıklayın ve daha sonra Cihazı Devre Dışı bırak sürümüne göre Devre dışı bırak ı seçin
  • Ya da kesin çözüm istiyorsanız Cihazı Kaldır a sürüme göre sadece Kaldır a tıklayın

Yapılan tüm bu işlemlerin ardından kamera kesin olarak devre dışı kalacaktır.Tekrar açılması istendiğinde ise aygıtın üzerine tekrar gelip sağ tıkladıktan sonra Etkinleştir seçeceğinin seçilmesi yeterli olacaktır.

Notebook kamerasını devre dışı bırakma konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

Wi-Fi Düzgün Çekmiyor, Nedeni Ne Olabilir?

Windows 10′ da Wi-Fi Ağı Unut İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda RAM Türünü (DDR2, DDR3, DDR4) Bir Komutla Öğrenme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.