Seagate 8 TB Harddisk ile Sınırları Zorluyor !

Seagate 8 TB Harddisk ile Sınırları Zorluyor !

Veri depolama alanı denildiğinde ilk akla gelen firmalardan bir tanesi olan Seagate’ in çıkarmış olduğu dünyanın ilk 8 TB kapasiteli fiziksel harddisk ile sınırları zorlamaya kararlı olduğunu söyleyebiliriz.

seagate-8TB-harddisk

Seagate, veri depolama alanında ihtiyaçlar doğrultusunda fiziksel harddisklerin kapasitelerini arttırmaya yönelik sınırları her defasında zorlayan firma, bu defa yeni çıkarmış olduğu 8 TB’ lık harddisk ile Samsung ve Western Dijital gibi önemli rakipleri karşısında çıtayı yükselterek bulunduğu konumu bir adım ileri taşımış oldu.

İhtiyaçlar doğrultusu incelendiğinde normal ev kullanıcılarının bilgisayarlarında gereksinim duydukları kapasitelere bakıldığında ortalama 500 GB ile 2 TB aralığında değiştiği gözlenmektedir. İçerik depolama ve veri yedekleme açısından bakıldığında daha yüksek kapasitelere ihtiyaç duyulan kurumsal müşteriler için geliştirilen Enterprise Capacity serisindeki 3.5 inçlik harddisk ürünleri ile daha güçlü depolama alanlarının oluşturulması amaçlanıyor. Bulut altyapısı gibi yoğun trafiği olan web hizmeti sunan firmalar hep bir sonraki yüksek kapasiteyi merak etmektedirler. Seagate’ te buna yönelik “Shingled Magnetic Recording” kısaca (SMR) adı verilen teknoloji yapısı ile fiziksel harddisk kapasitelerindeki seviyeyi her defasında bir adım ileriye taşıyor.

Seagate tarafından yapılan resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Seagate’ nin SMR teknolojisi hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki videoda inceleyebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.