Spotlight ile Acil Hesap Makinesi Kullanımı

Mac
A+
A-
Spotlight ile Acil Hesap Makinesi Kullanımı

Parmaklar, çubuklar ve sonrasında abaküs, insanoğluna yüzyıllar boyunca hesaplama işlerinde yardımcı olmuştur. Tabi geçen zamanın ardından özellikle ticaretin gelişmesi, hesabı görülecek işlerin artması ile beraber artık daha gelişmiş hesap araçlarına ihtiyaç duyulmuştur. Bilgisayarlarımızda bişeyleri hesaplama ihtiyacı mutlaka duymuşuzdur. Bunun için kullanılan uygulamalardan biri de hesap makinesi (Calculator) dir. Peki, Spotlight’ da hesaplama yapılabileceğini biliyor muydunuz? sorusunun çözümüne BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Çok hızlı bir arama mekanizmasına sahip olan Spotlight ile mouse u bile kıpırdatmadan hesaplama özelliğini kullanabilirsiniz. Tabi bunun için yapmanız gereken işlem öncelikli olarak Spotlight’ ı aktif hale getirmek. Nasıl mı?

Command + Space tuş kombinasyonu ile ya da mouse ile Spotlight’ ı açın.

Mac-Spotlight-1

Ardından yazmanız gereken işlem uygun matematiksel işlemleri yapmak. Nasıl mı?

  • Toplama işlemi için +
  • Çıkarma işlemi için
  • Çarpma işlemi için *
  • Bölme işlemi için /
  • Parantez arası işlem için ()

Örneğin 3+5*2(12-2) şeklinde girilen bir değerin sonucu ekranda karşınıza gelecektir.

Mac bilgisayarlar hakkında merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz.  “Spotlight ile Acil Hesap Makinesi Kullanımı” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Spotlight’ da Dosya Tipi ile Arama Yapma

Mac’ de Spotlight için Bilinmeyen iPucu

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.