Tırnak İşaretinin Arama Motorunda Kullanımı

A+
A-
Tırnak İşaretinin Arama Motorunda Kullanımı

İnternet araçları, arama motoru hizmetleri ile herkes tarafından tercih edilen ve yapılan aramaları bıkmaksızın cevaplayan Google‘ da herhangi bir yazı aratmak istenildiğinde, aramak istenilen bilgi haricinde alakası olmayan yazılarla karşılaşılmaktadır. Belirli bir kelime veya cümleyi aramak ya da filtrelemek için tırnak işareti kullanılabilir. Bu durum “tam eşleşme” anlamı taşımaktadır.

Tırnak içerisinde arama yaptığınızda, arama sonuçları buna bağlı olarak listelenir ve sonuçlar azalmaktadır. Tırnak içerisine [“aranılacak kelime”] bir kelime veya kelime öbeği koyduğunuzda yapılan Google araması, tırnak işareti olmadan aynı aramaya göre daha detaylı sonuç vermektedir.

Google’ da Aramaları Nasıl Netleştirebilirim?

Google’ da arama yapıldığında, aranılan kelimelere yakın kelimeler listelenmektedir. Aşağıda yer alan bu yöntem sayesinde sonuçları netleştirebilirsiniz.

ÖrneğinBilisimBiLGi sitesinde Akıllı Cihazlar hakkında bilgiye ulaşmak istiyorsunuz. Bunun için yapılması gerekli olan işlem;

“bilisimbilgi” “akıllı cihazlar”

Yapılacak olan bir aramanın tırnak içerisinde kullanımı, Google’ da “Kesin Arama” sonuçlarını karşımıza getirir. Etkin bir arama için tırnak işaretinin kullanımını önermekteyim. Aranılan döküman veya bilgilere bu yöntem sayesinde daha kolay ulaşabilirsiniz.

Google’ da Web Adreslerine Yönelik Arama Yapma

Google’ da Sayfa Başına Sonuç Sayısını Artırma

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.