Mac’ te Denetim Masası Nerede Bulunmakta?

Mac
A+
A-
Mac’ te Denetim Masası Nerede Bulunmakta?

Windows işletim sistemi kullanıcılarının Mac kullanmaya başladıklarında dikkat çekilen önemli farklılıklardan biri Denetim Masası‘ nin nerede olduğudur. Denetim Masası’ nın Mac bilgisayarlarda eşdeğeri nedir ve nerede yer aldığı konusunda merak içinde olabilirsiniz. macOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda denetim masasının eşdeğeri, “Sistem Tercihleri” ismiyle bulunmaktadır. Peki, Mac’ te Denetim Masası nerede ve buraya nasıl girilir?

Windows işletim sistemlerinde yapılandırma işlemine “Ayarlar” adı verilirken, macOS işletim sisteminde “Tercihler” olarak adlandırılmaktadır. Mac’ te herhangi bir ayar için Sistem Tercihleri menüsüne giriş yapılması gerekmektedir. Bu menüde sistem yazılımından donanım ile alakalı tüm detaylara ulaşabilir, sistem değişikliklerini yine bu kısımdan yapabilirsiniz.

Mac’ te Sistem Tercihleri Menüsüne Ulaşmak için

  • Öncelikli olarak Elma simgesine tıklayarak ya da alt tarafta yer alan Dock menüsü üzerinden Sistem Tercihleri’ ne girişi yapın
  • Sistem Tercihleri penceresinde, karşınıza dört bölümden oluşan bir alan olduğunu göreceksiniz
mac-te-denetim-masasi-nerede-bulunmakta
  1. İlk sırada Apple Kimliği alanının yer aldığını göreceksiniz. Bu kısımda Apple kimliği ile giriş sağlandığında Kişisel Hesap Bilgileri, iCould Ayarları, App Store Ödeme durumları ve daha da fazla seçeneği bu kısımdan görebilirsiniz (Apple ID alanının olduğu kısım)
  2. İkinci kısımda masaüstü arkaplanından tutunda Siri, Spotlight, Erişilebilirlik, Ekran Süresi ve daha da fazlasına bu kısımdan erişebilirsiniz. Bu alan işletim sistemin çalışmasını kontrol eder (Yazılım ayarlarının olduğu kısım)
  3. Üçüncü kısımda ise Yazılım Güncelleme, , Bluetooth, Ses, Yazıcı, Klavye ve daha fazlasına bu kısımdan erişebilirsiniz. Bu alandan donanım ayarlarınızı değiştirebilirsiniz (Donanım ayarlarının olduğu kısım)
  4. Dördüncü olan son kısımda ise Java gibi üçüncü parti uygulamalara buradan erişebilirsiniz. Burada yer alan her simge uygulama yüklendiğinde gelmektedir ve doğal olarak macOS işletim sisteminin bir parçası değildir (3. parti yazılımların olduğu kısım)

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “MAC’ te Denetim Masası Nerede Bulunmakta?” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Mac’ i Uyutmamak için

MacBook’ da F5 ve F6 Tuşlarının Görevi

Mac’ de Sürükle Bırak Özelliği (Sürükleme Kilidi / Drag Lock)

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.