Verilerin Yerlerini SHIFT Tuşu ile Değiştirin

Verilerin Yerlerini SHIFT Tuşu ile Değiştirin

Numaralandırılmış sıra ve harflerle isimlendirilmiş hücrelerden oluşan, her türlü veriyi tablo ya da liste olarak tutup bu bilgilere ihtiyaç duyulduğunda gerekli olan hesaplamaları ve analizleri yaparak karşımıza getiren Excel’ de, bir tuş yardımıyla çok fazla zahmete girmeden verilerin yerlerinin değiştirilebileceğini biliyor muydunuz? İhtiyaç duyabileceğiniz, çok fazla kişi tarafından da bilinmeyen işinizi kolaylaştıracak bir ipucundan bahsetmek istiyorum.

SHIFT tuşu kullanılarak, satır ve sütunlardaki verilerin yerlerini rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Nasıl mı?

Verilerin Yerleri SHIFT Tuşu ile Nasıl Değiştirilir?

Normalde herhangi bir sütunda bulunan verileri, diğer sütunla yan yana getirmek için sütun başlığını seçtikten sonra mouse sağ tuş kullanılarak Kes seçimi kullanılmakta. ardından yapıştırılmak istenilen başlığa gelip mouse sağ tuşu kullanılarak ta Yapıştır seçimi kullanılmakta. Oysaki SHIFT tuşu yardımıyla bu işlemi tek seferde gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek:

A, B, C, D ve E sütunlarınızda veri olduğunu varsayalım.

C sütunundaki bilgileri A ile B’ nin arasına taşımak istediğimizde;

  • E sütunundaki verileri öncelikli olarak seçin
  • Seçmiş olduğunuz bölgenin sınırında mouseun Sol tuşuna basın ve klavyede yer alan SHIFT tuşuna basın SHIFT tuşunu bırakmadan, mouse A sütunu ile B sütünü arasına getirin ve hafif kalın dikey bir çizgi oluştuğunu görürsünüz. (Eğer yatay bir çizgi oluşuyor ise, tekrar deneyin)
  • A sütunu ve B sütunu arasındaki gri çizgiyi gördükten sonra Shift tuşunu ve farenin sol butonunu bırakın. Verilerinizin A ile B arasına taşındığını görürsünüz

Verilerin yerlerini SHIFT tuşu ile değiştirin konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

Excel’ de Tüm Sayfalarda Arama Yapma

Excel’ de Bul ve Değiştir Özelliği ile Çalışma Dosyasını Düzenleme

Excel’ de Belirli Olan Satır ve Sütunları Dondurma

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.