Windows 10′ da Hazırda Beklet İşlevini Etkinleştirme

Windows 10′ da Hazırda Beklet İşlevini Etkinleştirme

Kullanıcılar tarafından kısa zaman içerisinde beğenilen ve birçok bilgisayar üzerindeki yerine alan Windows 10 işletim sistemi, birçok gizilik ayarını da beraberinde getirmekte. Windows 10’un “Yeniden başlat” ve “Bilgisayarı kapat” ın yanı sıra “Uyku” işlevlerini biliyor ve kullanıyorsunuzdur. Peki bu alanda kullanılabilecek olan farklı bir seçenek daha olduğunu biliyor muydunuz?

Yeniden başlat” ve “Bilgisayarı kapat” işlevlerinin yanında yer alan “Uyku” da her ne kadar “Hazırda beklet” işleviyle benzer olsalar da, farklı biçimde çalıştığı söylenilebilir. Uyku işlevi, tüm her şeyi geçici olarak RAM üzerinde saklayarak sisteminizi düşük güç konumuna geçirirken, Hazırda Beklet işlevi RAM’ deki bilgileri geçici olarak sabit diske kaydederek bilgisayarın gerçekten kapanmasını sağlıyor. Peki Windows 10′ da varsayılan olarak gösterilmeyen “Hazırda Beklet” işlevini geri getirmek için yapılması gereken işlem nedir?

Windows 10′ da “Hazırda Beklet” işlevi nasıl etkin hale getirilir?

“Hazırda Beklet” işlevini geri getirebilmek için Denetim Masası’ da küçük bir ayar değişikliğinin yapılması gerekiyor.

  • Bunun için öncelikli olarak Başlat Menüsü’ ne sağ tıklayın, Denetim Masası‘ ndan Güç Seçenekleri‘ ni açın.

bilisimbilgi.com

  • Daha sonra sol tarafta yer alan Güç düğmesinin yapacaklarını seçin bağlantısına tıklayın.

bilisimbilgi.com

  • Açılmış olan yeni ekranda hemen üst tarafta yer alan Şuanda kullanılamayan ayarları değiştir bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklayın ve ardından ekranı alt tarafa doğru kaydırın ve “Hazırda Beklet” seçeneğini aktif hale getirin.

bilisimbilgi.com

bilisimbilgi.com

Artık Başlat Menüsü’ nden Aç/Kapa seçeneğine tıkladığınızda Hazırda Beklet seçeneğini o menü içerisinde görebileceksiniz. Son olarak bilgisayarda o anki çalıştığınız işlemlerinin durumunu saklayıp daha sonra (uzun süreli yani birkaç saat ya da gün) kalınan yerden devam etmek istendiğinde Hazırda Beklet seçeneğini kullanabilir, daha kısa süreli durumlarda ise Uyku seçeneğini kullanmanızın yerinde bir karar olacağını söyleyebilirim.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ömer Faruk dedi ki:

    Bende yaptığımda hazırda beklet seçeneği olmadığı için aktif hale getiremiyorum.