Windows XP’ li Bilgisayarların Korunması için Yapılması Gerekenler !

Windows XP’ li Bilgisayarların Korunması için Yapılması Gerekenler !

Teknoloji devi Microsoft tarafından işletim sistemi sürümü olan Windows XP için güncellemeler başta olmak üzere tüm desteğini 8 Nisan 2014 tarihinde durdurdu. Microsoft tarafından her ne kadar destek durdurulsa da halen dünyada bulunan bilgisayarların neredeyse üçte birinde Windows XP çalıştığı tahmin edilmekte.

windows-xp-sistem

Sistemi güvenli kullanım için en iyi yöntem olarak Windows XP sistemi biran önce daha üst versiyona geçirilmesi olduğunu belirten ESET Kuzey Amerika’ dan Uzman Araştırmacı David Harley, tabi ki bu geçişi hemen sağlayamayanlar içinde XP sistemli bilgisayarların korunması için beş öneride bulunuyor.

Önce Yedek Alın !

Yapılması gereken ilk şey; bilgisayarınızda bulunan dosyaların düzenli olarak yedeğini aldığınıza emin olun ve bu yedekleri periyodik olarak tercihen başka bir bilgisayar üzerinde test edin. Yedeklerinizin çalışır durumda olması size her hangi bir felaket anında bilgisayarınızdaki bilgilere ulaşma imkanı sağlayacaktır.

Windows XP’ niz En Güncelinden Olsun !

Bir sonraki adımınız Windows XP kopyalarınızın güncel olduğuna emin olmaktır. 8 Nisan 2014 tarihinden sonra Microsoft Windows XP için her hangi bir güncelleme çıkarmamasına rağmen, bu zamana kadar olan güncellemeler bulunmaktadır ve uygulanmış olmalıdır. Ayrıca cihaz sürücü yazılımı da güncel olmalıdır. Bu güncellemeleri bilgisayar üreticinizden ya da Microsoft Windows Update internet sitesinden alabilirsiniz.

Uygulama Yazılımları da Güncel Olmalı !

İşletim sistemi ve sürücülere ek olarak, bilgisayarınızdaki uygulama yazılımının da son versiyon ve güncel olduğuna emin olun. Adobe Flash, Adobe Reader ve Java gibi programlar sıklıkla siber suçluların hedefi haline gelmektedir. O yüzden, bu programların da güncellemelerinin yapılmış olması en az işletim sistemi kadar önemlidir. Microsoft Office, web tarayıcısı gibi kullanmakta olduğunuz diğer yazılımların da güncel olması ve yamalarının uygulanmış olması gerekmektedir.

İnternete Bağlanmak Zorunda Değilseniz, Bağlantılarınızı Kapatın !

Eğer bilgisayarınızı internete bağlamak zorunda değilseniz, bağlantılarını kapatın, böylelikle bilgisayarınız sadece internet bağlantısı olmayan bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde olacaktır. Microsoft kendi web sitesinde de bu öneride bulunuyor. Bu şekilde, XP bilgisayarınız internetten gelen direk saldırılara maruz kalmayacaktır.

Güvenlik Yazılımınız Güncel Olsun !

Windows XP için uyumlu pek çok güvenlik yazılımı bulunmaktadır. Güvenlik yazılımları imza tabanlı olarak sezgisel algılama yapabilmeli, güvenlik duvarı içermeli ve bazı saldırı koruma sistemine sahip olmalıdır. Güvenlik açığı korunması ve istismar önleyici özelliklerinin bulunması da faydalı olabilir. Windows XP için güncellemeler artık geçerli olmayacağı için bu özellikler yararlı olacaktır. Örneğin ESET, Nisan 2017’ye kadar ve büyük ihtimalle sonrasında da destek vermeye devam edecektir.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.