Chrome’ da İstenilmeyen URL Önerileri Nasıl Kaldırılır?

Chrome’ da İstenilmeyen URL Önerileri Nasıl Kaldırılır?

Internet araçları, arama motoru hizmetleri ile herkes tarafından tercih edilen popüler arama motoru Google‘ ın ücretsiz internet tarayıcısı olan Chrome‘ da bir URL adresi yanlış girildiğinde, adres çubuğunda bu yanlış URL her zaman önerilmektedir. Bu bilginin görüntülenmesinden artık rahatsızlık duyuyorsanız, muhtemelen herkes tarafından bilinen ya da hiç bilinmeyen işinize yarayacağını düşündüğüm bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

İstemeden de olsa yanlış girilen URL adresleri, Chrome’ da otomatik öneriler için saklı tutulmakta. URL’ yi adres çubuğuna yazmaya kalktığınızda da doğrudan karşınıza çıkarılmaktadır. Bu istenmeyen URL önerilerini pratik bir şekilde ortadan kaldırmanın yolunu da Chrome bizlere sunmaktadır.

Google Chrome’ da İstenilmeyen URL Önerilerini Kaldırma

Örneğin adres çubuğunda bu URL’ nin “https://bilisimbilgi.com/” varsayılan olarak yer alması yerine bu URL’ nin “https://bilisimbilgi.com/yanlisurl” çıktığını düşünelim. Bu durum karşısında yapılması gereken işlem şu şekilde;

  • Chrome’ da adres çubuğuna bilisimbilgi gibi URL’ nin birkaç harfini öncelikli olarak yazamaya başlayın
  • Tamda bu noktada Chrome istenilmeyen URL’ yi otomatik öneri olarak karşınıza getirecek
  • Yanlış olan bu URL’ yi görmeye başladığınızda, aşağıda yer alan tuş kombinasyonlarını uygulamanız yeterli olacaktır

SHIFT + DELETE

( Windows )

FN + SHIFT + DELETE

( Mac )

  • Yapılan bu işlemin ardından Chrome, yanlış olan istenilmeyen URL’ yi artık size göstermeyecektir

Chrome’ da istenilmeyen URL önerileri nasıl kaldırılır sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.