Görev Çubuğu Daha Etkili Nasıl Kullanılır?

Görev Çubuğu Daha Etkili Nasıl Kullanılır?

Grafik arabirimleri, görsel iletilerle kullanım kolaylığı sağlayan ve kullanıcıların en çok tercih ettiği işletim sistemi olan Windows‘ un vazgeçilmez bir parçası olan görev çubuğunu birkaç ufak detay sayesinde çok daha hızlı ve etkili kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

Ekranın alt tarafında yatay olarak bulunan, Windows’ un en önemli işlevlerinden birisi olan aktif olan pencereleri ve programları gösteren görev çubuğundan tam performans alabiliyor musunuz?

  • Rakamları Kullanın

Görev çubuğu üzerinde çok fazla simge yer alıyorsa, istenilen uygulamayı rahatlıkla çalıştırabilmek için aşağıda yer alan tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Windows + Uygulamanın görev çubuğundaki sırası

(Ör: ilk sırada yer alan Chrome tarayıcısını açmak için  Windows + 1)

 

  • Simgelerin Arasında Daha Hızlı Geçiş Sağlayın

Görev çubuğu üzerinde yer alan simgeler arasında rahatlıkla geçiş yapabilmek için aşağıda yer alan tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Windows + T

 

  • Simgelerin Detaylı Menüsünü Görüntüleyin

Görev çubuğunda yer alan simgeler üzerinde mouse sağ tuşuna tıkladığımızda gelen özel menüden rahatsızlık duyuyor ve standart olan menünün gelmesini istiyorsanız, tıklamadan önce aşağıda yer alan tuşa basılı tutmanız yeterli olacaktır.

SHIFT

(Bu yöntemi kullanabilmek için o an için uygulamanın kapalı durumda olması gerekmekte)

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.